Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea mostenirii in cazul in care unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea mostenirii in cazul in care unul dintre mostenitori a decedat

Buna ziua!

As avea nevoie de sprijinul dumneavoastra si va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.

In fapt: ambii parinti au decedat (tata in 1988, mama in Nov. 2011). Pana in prezent nu s-a deschis mostenirea dupa parinti, iar intre timp unul din frati a decedat (Aug. 2012). Fratele decedat a fost casatorit si are 2 copii.

Intrebare: in cazul de fata, care vor fi mostenitorii legali si cum se va imparti masa succesorala intre acestia?

Va multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra.
Mostenirea se va imparti in mod egal intre copii celor doi parinti decedati, iar partea fratelui decedat va reveni fiilor acestuia si sotiei supravietuitoare.
Va multumesc pentru raspuns.
Bunirile parintilor vor fi mostenite de descendenti, respectiv nepotii din partea fratelui decedat. Nora nu are vocatie succesorala in acestora caz. Dansa are dreptul la bunurile succesorale ale sotului defunct in concurs cu descendentii.