avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate SAUNDU

Activitate SAUNDU

Buna seara,am dat ANAF-ul in judecata pentru taxa auto in uinie 2017 si dupa judecata la fond si in apel ak cistigat,instanta dispunind achitarea catre mine a sumei reprezentind taxa auto.
ANAF a facut recurs si in ian.2018 Curtea de Apel Bucuresti rejudeca cauza si caseaza cerererea principala ca nentemeiata.
Intrebare:
1.Ce alte posibilitati juridice mai pot avea.
2.La depunerea actelor doveditoare instanta a cerut chitanta platii taxei in original( am inteles pentru o anula ) si eu acum trebuie sa fac cerere de restituire la ANAF si nu stiu cum sa recuperez chitanta.Pot cere din dosar sa mi se dea chitanta sau o copie legalixata de tribunal sau alt for competent? ,
Buna dimineata,am termen pe 31.10 in apel si cred ca este ultimul termen,intr-un dosar de rezukuere contract in care eu sint apelant.Vreau sa stiu daca i-mi puteti spune in cazul care pierd apelul in cit timp cu aproximatie se face executarea efectiva.Eu am strins o parte din lucruri sa ma mut,dar as avea nevoie de inca 1 luna sa fiu efectiv plecat din acest apartament.
Astept un raspuns de la dvs.Va multumesc
Răspuns la discuția Nu am primit citatie
Va multumesc
Răspuns la discuția Nu am primit citatie
Va multumesc,dar daca nu gasesc citatia sau exista citatia cu adresa gresita cum procedez?
Buna ziua domnilor,marti 05.09. am termen la Tribunalul Bucuresti si pina azi nu am primit citatie cu termenul si suma taxei judiciara pe care o am de plata eu fiind reclamantul apelant.Informatia ca pe data de 05.09.2017 la ora 8.30 am termen de judecata o am de pe portalul TB.
Cum procedez marti in fata completului daca nu voi primi citatia.
Pot cere aminare sau ce alta modalitate trebuie sa abordez?.
Pentru acest termen mi-am aminat si operatia.Va rog respectos sa-mi oferiti raspunsuri care sa ma ajute.
Va multumesc
Buna seara,va rog respectos sa-mi spuneti daca Min.Mediului a elaborat cererea de restituire taxa mediu, si ma refer la cea care trebuia emisa in 15 zile de la publicarea in monitorul oficial a OUG nr.52/2017 din 04.08.2017.
Va multumesc
Răspuns la discuția Aminare termen apel
Revin si va rog respectos sa ma ajutati sa inteleg situatia.Am citit ca daca fac cerere de aminare termen cererea se poate discuta numai daca actiunea a fost timbrata ,iar eu pina la aceasta data nu am primit nici o citatie sau o hirtie de la Tribunalul bucuresti prin care sa mi sa spuna ce am de platit.In aceasta situatie cum se procedeaza.?.Toate informatiile despre dosar le am de pe net.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns si va multumesc anticipat..
Răspuns la discuția Aminare termen apel
Va multumescv ptr.intirziere si raspuns, dar cred ca ar trebui sa-mi acorde aminare,deoarece interventia chirugicala nu sufera aminare.Trebuie sa ma operez pe vasele de singe ale picioarelor eu fiind si diabetic cu tratament insulinodependent plus atac cerebral acum o luna.
Cred ca sint suficiente motive pentru aminare.
Buna dimineata,am un termen pe ziua de 05.09.2017,iar pe 04.09 sint programat la operatie.Va rog frumos sa-mi spuneti cum procedez sa amin termenul de judecata,pentru ca am auzit ca trebuie sa faci cerere si cu acte doveditoare sa le depui la instanta care te judeca.
Va rog mult sa ma indrumati ca nu stiu cum se procedeaza.
Va multumesc
Răspuns la discuția Cerere asistenta juridica
Va multumesc,dar ma interesa daca pina la sfirsitul lunii august avind in vedere ca termenul apelului este pe 5 septembrie.