avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate popem

Activitate popem

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema -
Sunt pensionat pe caz de invaliditate din anul 2008 , Am avut revizuiri periodice pana in anul 2019 cand mi-a fost dat gradul unu cu insotitor nerevizuibil . Acum incepe problema mea , nu mi-sa mai acordat stagiul potential la schimbarea de grad , motivul fiind ca a fost modificat Art 76 prin punctul 3 alin 1 .Eu va intreb deoarece cred ca legea a fost interpretata gresit de catre casa de pensii in sensul ca legea nu specifica ca la schimbarea de grad in functie de tabelul nr 3 nu mai beneficiez de stagiu potential. Mentionez ca eu am fost pensionat in anul 2008 si nu m-am pensionat in 2019 ca sa nu pot beneficia de stagiul potential ... Cine are dreptate ? Legea 37/08.03.2013 nu specifica expres ca stagiul potential se acorda in functie de varsta si stagiul de cotizare avut la schimbul de grad , ci spune clar ca se acorda la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca . Cum pot interpreta aceasta lege ? Va multumesc anticipat .
Multumesc frumos , sanatate multa .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corect , dar in situatia cand punctul de pensie va creste conform legii ,una este cuantumul sumei la 0,24,806 si alta la 0,54,105 ....in fond si detaliu am o pensie de asigurari sociale in prezent mai mica decat in 2008 cand am fost pensionat ... tinand cont de contributia de fondul de pensii ...Stiti , majoritatea tinerilor in ziua de azi vor sa se faca parlamentari... ii inteleg . Va multumesc oricum pentru raspuns ...
Buna ziua , situatia se prezinta astfel Am fost pensionat pe caz de invaliditate in anul 2008 cu un punctaj de 0,54,105 puncte fiind in gradul doi de invaliditate .In anul 2010 am avut o schimbare de grad din doi in trei , in anul 2013 am revenit la grd. doi .In 2020 mi sa dat grdul unu nerevizuibil dar punctajul care il aveam sa diminuat acum fiind de 024,806, diminuand cuantumul pensiei .Nu inteleg de ce nu sa mai acordat stagiul potential conform tabelului 5 . Ce mai pot sa fac in aceasta situatie . Va multumesc
Răspuns la discuția legea 448/2016
da.. va multumesc frumos .
Răspuns la discuția legea 448/2016
Cu sa procedez in aceasta situatie deoarece ma preseaza sa aduc adeverinta de opt clase si nu imi ia in considerare diploma de absolvire a liceului fara bac . Va multumesc anticipat
Discuție legea 448/2016
Sunt angajat ca insotitor la o persoana cu handicap grav cu certificat de incadrare nerevizuibil , va rog sa imi comunicati de ce angajatorul nu vrea sa imi ia in considerare ca studii diploma de terminare a celor 12 clase , si imi cere sa aduc adeverinta de opt clase . Sustine ca diploma de absolvire a liceului nu are valabilitate fara absolvirea bacalaureatului !! este legal ? Va multumesc anticipat .
Buna seara
Sunt nelamurit in cazul in care eu m=am pensionat pe caz de invaliditate in anul 2008 grd 2.cu o vechime in munca de numai 14 si 11 luni ,dupa noua lege eu am sa beneficiez in continuare de statutul de pensionar sau voi face obiectul altei legi. se ia in calcul stagiul asimilat cat am avut statutul de pensionar de invaliditate ?
Va multumesc .
-Puteti face si actiune in constatarea prescrierii, daca aceasta s-a indeplinit =
Pai cred ca daca primesc de zece ani de la executor ca a inceput procedura de executare silita si ca daca nu ma conformrmez in decurs de o zi , vine si imi ia din casa..... ma gandesc ca avea timp sa ma execute .... totusi au trecut zece ani de la hotarare instantei de a fi executat .... pot cere in instanta constatarea prescrierii daca executorul anual trimite prin posta . fara sa fie recomandata . instintarea executarii -?
Multumesc anticipat .
buna ziua
de zece ani sunt instintat ca voi fi executat silit , an de an gasesc in cutia postala cate o citatie de executare silita . Pot face contestatie la executare pentru prescriere ?