avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua , situatia se prezinta astfel Am fost ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua , situatia se prezinta astfel Am fost pensionat pe ...

Buna ziua , situatia se prezinta astfel Am fost pensionat pe caz de invaliditate in anul 2008 cu un punctaj de 0,54,105 puncte fiind in gradul doi de invaliditate .In anul 2010 am avut o schimbare de grad din doi in trei , in anul 2013 am revenit la grd. doi .In 2020 mi sa dat grdul unu nerevizuibil dar punctajul care il aveam sa diminuat acum fiind de 024,806, diminuand cuantumul pensiei .Nu inteleg de ce nu sa mai acordat stagiul potential conform tabelului 5 . Ce mai pot sa fac in aceasta situatie . Va multumesc
Cel mai recent răspuns: popem , utilizator 20:34, 17 August 2020
Asa este legislatia.
Oricum tot indemnizatia minima pentru pensionari ati primit-o(704) si o s-o primiti(800)..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corect , dar in situatia cand punctul de pensie va creste conform legii ,una este cuantumul sumei la 0,24,806 si alta la 0,54,105 ....in fond si detaliu am o pensie de asigurari sociale in prezent mai mica decat in 2008 cand am fost pensionat ... tinand cont de contributia de fondul de pensii ...Stiti , majoritatea tinerilor in ziua de azi vor sa se faca parlamentari... ii inteleg . Va multumesc oricum pentru raspuns ...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu m,ai pueti ajunge la un punctaj mediu anual care sa conduca la o pensie care sa poata depasi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 800 de lei(septembrie 2020).
0,54105x1442=781 lei, mai mic de 800.
La trecerea la limita de varsta tot s-ar fi scos din calcul punctele aferente stagiului potential si inlocuite cu punctele aferente stagiului asimilat(pensie de invaliditate).
Acest lucru ar fi condus oricum la un punctaj inferior lui 0,54105.
Multumesc frumos , sanatate multa .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare grad - calcul pensie incorect ? popem popem buna ziua ma aflu in situatia urmatoare sunt pensionat pe caz de boala din 24.09 2008 grd 2 in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata - caz de dizabilitate - handicap preexistent tarabuzan tarabuzan Bun gasit. Sunt nascut in decembrie 1976, angajat din mai 2006, fara intreruperi, cu salariu minim pe economie. Am o dizabilitate – grad 2, accentuat, din ... (vezi toată discuția)
Pensie, sunt barbat cornel10 cornel10 sant barbat ,am 61 ani sant an pensie de handicap gr 2 am lucrat 30 , 4 luni. 19,8 ani an grupa 2 .diferenta pana la 30,4 conditii normale . cand am drept ... (vezi toată discuția)