avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate alex94

Activitate alex94

victima spune ca nu a gasit nimic deranjat in locuinta, direct m-am dus si am luat banii din portofel pe care il avea ascuns...de unde sa stiu eu unde tine portofelul?nu am intrat niciodata nici la ea in curte adica sa o ajut cu ceva sau sa fim prieteni nici sa intru la dansa in casa.nu a gasit nimic rascolit decat a gasit portofelul gol...
In urma cu ceva timp am avut cateva probleme cu legea dupa cum puteti vedea in postarile anterioare.Insa aseara am primit alta veste...M-am trezit cu un agent de politie acasa si am fost dus la sectia de politie pentru ca as fi intrat la un om in casa si as fi furat sambata26.01.2013 impreuna cu un minor in varsta de 16ani suma de 200RON.Minorul a fost cu noi in ziua in care am gasit iepurii pe strada si i=am luat.Fiind noi 2 suspecti si in cazul furtul banilor.La randul lui a dat declaratie ca recunoaste fapta ca a patruns prin efractie la persoana respectiva in casa,dar m-a bagat si pe mine in situatia asta,eu nefiind implicat...EL o tine una si buna pe a lui ca am fost si eu,dar eu am persoane care in ziua respectiva m-au vazut ca am fost la munca cu ziua..Oare cum pot sa dovedesc #-o ca nu am participat???Ce este de facut?Va multumesc mult
Sunt de la tara...la noi iarna foarte multe persoane se duc cu cainii pe camp sa prinda iepuri dar nu am prins nimic..cand ne-am intors acasa am vazut pe drum iepurii domestici
Răspuns la discuția Ajutor
In urma infractiunii savarsite am primit 1 an cu suspendare.Problema mea este ca in urma cu 1 saptamana,plecand sa prindem iepuri de camp cu cativa prieteni neprinzand nimic,in drum spre casa,iepurii unui om erau pe drum, iar noi i-am prins.Persoana respectiva a sunat la 112 si a depus plangere impotriva noastra,retragandu-si-o a 2a zi.Intrebarea mea este:pot pati ceva deodata ce sunt in perioada de incercare iar sesizarea a fost facuta prin apel telefonic la 112???Animalele erau pe drumul public.Sesizarea pleaca mai departe???va multumesc anticipat


Răspuns la discuția Ajutor
Astazi am fost la sectia de politie sa vad ce mi se poate intampla si mi s-a spus ca voi fi judecat pt fapta facuta,iar pentru ca am platit prejudiciul partii vatamate mi se va mai atenua din fapta facuta.Voi primi amenda sau puscarie?Cam cat ar fi in mare amenda sau pt cat timp voi fi primi sa fac puscarie?
Răspuns la discuția Ajutor
In declaratie am fost ca si inculpat.Ce se poate intampla acuma?
Răspuns la discuția Ajutor
Dar mi s-a spus de la politie ca daca persoana de la care am furat isi retrage plangerea si ii platesc prejudiciul nu mai am nicio treaba.Sa inteleg ca deja dosarul a fost trimis mai departe?
Discuție Ajutor
Buna seara.In urma cu o saptamana am fost chemat la sectia de politie de pe raza comunei in care locuiesc,in legatura ca am furat un vitel.Un recidivist care este vecin cu mine m-a influentat sa ma duc cu el sa furam animalul.Eu nu am intrat in curtea partii vatamate ci recidivistul,eu prelund animalul si dus mai departe sa-l vand.Cand am fost chemat la sectia de politie nu am recunoscut,iar a doua oara am recunoscut fapta.Am dat declaratie ca imi recunosc fapta.Acuma eu m-am impacat cu pagubitul,mi-a cerut 1000lei despagubire pt animal ca sa isi retraga plangerea.Daca si-a retras plangerea eu mai pot pati ceva?Intre timp l-a adus pe recidivist in localitate sa faca reconstituirea infractiunii,iar eu am fost luat si dus la tribunal sa dau declaratie ca martor,iar judecatorul mi-a spus ca este posibil sa primesc 2 ani cu suspendare fiind la prima abatere si amenda penala.Va rog frumos sa ma lamuriti dc daca partea vatamata si-a retras plangerea si ne-am impacat,iar pe recidivist nu vrea sa-l ierte de ce eu primesc 2 ani cu suspendare sau amenda penala.Multumesc anticipat!