avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate wolf10

Activitate wolf10

Multumesc pt. raspuns.
Asta inseamna ca odata cu cumpararea acelui imobil preiau si litigiile in care se afla?
Multumesc.
Buna ziua,
Doresc achizitia unui imobil, dar pe extrasul de carte funciara al acestuia este notata o actiune civila aflata pe rolul instantei.
Pt. mine ca si cumparator, cu ce ma afecteaza acest inscris?
Multumesc.
Buna,

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarele:
Am primit in urma cu o saptamana o notificare de la finante, prin care sunt anuntat ca trebuie sa ma prezint la finante pt a clarifica situatia, intrucat in 2014 nu am declarat impozitul pe venit desi am avut o CA dub 65000 euro.
In anul 2013 am avut o CA de 250.000 lei, in 2014 240.000 lei.
Dupa ce am primit notificarea am inceput sa caut raspunsuri pe net si din ce am vazut trebuia sa platesc impozit pe venit, de 3%, desi eu am platit impozit pe profit in tot acest timp.
Precizez ca am avut venituri din consultanta, si de la infiintare platesc impozit pe profit.
O sa fiu nevoit sa platesc impozit pe venit pt 2014 si primul semestru 2015+dobanzi?
O sa ma duc la finante, dar pana atunci vreau sa aud mai multe pareri, pt a sti la ce sa ma astept.

Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Abuz politie
Eu iti recomand sa ceri o audienta la seful politiei din localitate, iar acolo sa explici ce s-a intaplat, eventual sa lasi o plangere in scris.
Ai mai putea sa mergi la un avocat, iar cu ajutorului lui, si sa ii faci plangere penala politistului agresor.
Răspuns la discuția Plafon TVA
Multumesc pt clarificare.
O zi buna.
Discuție Plafon TVA
Buna seara,
Vreau sa stiu daca m-as afla in situatia urmatoare: facturez 200.000 lei in primele 3 luni ale anului, iar in al ultimele 2, 10.000 lei. In aceasta situatia m-as incadra in plafonul de 220.000 lei anual. Deci as ramane tot neplatitor de TVA?
Va rog sa-mi spuneti daca se tine cont de cifra de afaceri la semestru sau doar la sfarsit de an.
Multumesc.
Multumesc frumos.
Buna,
Am o nelamurire.
Am un PFA. Daca facturez unui client SRL, pot sa-i dau contul de persoana fizica ca sa faca plata facturii in acel cont?
Este in regula daca procedez in acest fel?
Multumesc.
Si daca politistii au verificat prin statie si permisul meu apare valid in baza de date? Asta inseamna ca cei din Letonia nu le-au comunicat celor din Romania masura?
Ce ar trebui sa fac in continuare?
Multumesc.
imi pare rau am gresit titlul
corect este "Subiect: Permis RETINUT in strainatate, trebuie sa-l predau in Romania"