avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Actiune civila notata pe extrasul de carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Actiune civila notata pe extrasul de carte funciara

Buna ziua,
Doresc achizitia unui imobil, dar pe extrasul de carte funciara al acestuia este notata o actiune civila aflata pe rolul instantei.
Pt. mine ca si cumparator, cu ce ma afecteaza acest inscris?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: wolf10 , utilizator 22:26, 22 August 2016
Inseamna ca pe rolul instantei se afla un litigiu cu priire la acest imobil. daca il cumparati va asumati un risc...
Multumesc pt. raspuns.
Asta inseamna ca odata cu cumpararea acelui imobil preiau si litigiile in care se afla?
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate fi vanduta o proprietate daca este deschis un proces? Arkadian84 Arkadian84 am un proces cu o persoana pentru o proprietate si ma intereseaza sa stiu daca legal poate sa vanda acel teren, si daca l-a vandut ce e de facut?? (vezi toată discuția)
Se poate cumpara cota parte a unui imobil daca exista proces pe rol la acel imobil desi inainte era ok? buna seara! eu am un apartament luat 50-50% cu fostul meu prieten. ... Unis22 Unis22 Buna seara! Eu am un apartament luat 50-50% cu fostul meu prieten. Amandoi suntem proprietari cu parti egale si amandoi aparem asa in CF! Eu as dori sa cumpar ... (vezi toată discuția)
Donatie deghizata bbogdan2009 bbogdan2009 un imobil (100% in proprietatea A prin contract v-c) aflat intr-un litigiu de constatare a donatiei deghizate se poate tranzactiona? (vezi toată discuția)