avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate adrianciulei1970

Activitate adrianciulei1970

Lucrez ca profesor debutant cu 1/2 de norma Am certificat de handicap gradul III nerevizuibil si pensie de invaliditate tot gradul III revizuibil la 1 an.Sunt scutit de contributii sociale ? Daca da de care ? Cui trebuie sa ma adresez pentru a-mi aplica scutirea ?
Mama a decedat de 3 ani si 3 luni.In casa parinteasca stam eu si tatal meu.Mai am un frate si o sora,toti majori la data decesului.La Primarie pe ROL e trecut tatal meu la toate.Nu vrea sa plateasca nimic ( impozit teren intravilan si extravilan,impozit pe casa,taxa apa ).Eu in fiecare an am mers la Primarie si am platit 1/2 din valoarea lor ( la extravilan am platit doar 1/4 ).Pe chitanta e scris proprietar tata si la persoana care a achitat si a semnat numele meu.Dupa decesul lui,daca prezint chitantele sunt scutit de plata ? Noi mostenim si datoriile lui.Inca ceva.Titlul de proprietar al terenului extravilan e pe numele mamei.0,4 ha extravilan sunt tot ale ei,mostenite.Mi s-a zis ca au trecut pe numele barbatului pe ROL.Ei intai au fost casatoriti,apoi au cumparat terenul intravilan si au construit casa.
Mama mea a murit de 3 ani.În prezent suntem tatăl,eu o soră şi un frate,toţi majori la data decesului.
1.Mai pot face Declaraţie de acceptare a succesiunii la Notariat ( a trecut mai mult de 1 an ) ?
2.Dacă unul dintre ceilalţi succesibili deschide succesiune la Notar sau la Judecătorie fără a mă înştiinţa şi fără să fiu trecut ca succesibil în demersul său,deci nu voi fi citat şi îmi pierd partea,actul de succesiune este nul ? Dacă da cum îl pot anula ?
Intentionez sa realizez venituri din meditatii.
1. Cat este impozitul pe acest venit?
2. Cum il declar?Cum sunt verificat ca nu declar o suma mai mica sau mai mare?
Mama a decedat de 4 luni.Suntem 3 frati,toti mai mari de 20 de ani si tatal nostru.TITLUL DE PROPRIETATE al terenului intravilan este pe numele tatalui.Scrie:conform legii nr. 18/1991 a Fondului Funciar,prin reconstituirea dreptului de proprietate.
Este tot proprietatea tatalui?
Daca nu cum se imparte la mostenitori?
1.Mama mea a decedat,tatal meu e in viata.Suntem 2 frati si o sora,toti majori.In casa parinteasca stau eu impreuna cu tatal meu.In cazul in care facem succesiunea,sunt obligat de lege sa platesc fratelui si surorii ca stau in casa parinteasca?Eu intentionez sa mai stau 1 an maximum 2,apoi sa stau la casa mea(sa-mi construiesc o casa intre timp).
2. Daca nu facem succesiunea trebuie sa platesc ceva fratelui si sorei ca stau in casa parinteasca?(cat voi mai sta,1 an sau 2).
3. Eu sunt interesat mai mult de o portiune din terenul intravilan al mamei,pe care sa-mi construiesc o casa.Se poate sa impartim numai terenul,sau succesiunea ne obliga sa impartim totul?(intravilan,extravilan,casa).
4.Fratele meu este de acord sa-mi cedeze partea lui din terenul intravilan.Pot intra in posesia lui(donatie sau cumparare) si fara a face succesiunea?
5.Pentru a intra in posesia unei portini din terenul intravilan al parintilor(partea mea+partea fratelui) este necesara Carte Funciara?
Parintii mei au cumparat un teren pe care au construit impreuna casa dupa ce s-au casatorit.Casa a fost pusa pe numele tatalui.Nu au act de proprietate al casei.Au Titlu de proprietate teren intravilan,in care la proprietar e trecut numai tatal meu.Mama mea a decedat,iar tatal meu e in viata.Suntem 3 frati majori la data decesului.
Terenul intravilan si casa intra in masa succesorala?Daca da cum se imparte?
Mama mea a decedat si noi suntem 3 frati+tatalnostru.Eu stau cu tatal meu in casa parinteasca.Am multe bunuri care sunt ale mele.Pentru unele am facturile cu care le-am cumparat,pentru altele am martori.Fac aceste bunuri obiectul partajului sau nu(demonstrez ca sunt ale mele si nu le impart nici cu tatal meu,nici cu fratii)?
Mama mea a decedat.Eu am 42 de ani si un frate si o sora de 36 ani si 24 ani(varstele care le-am scris sunt la data decesului),casatoriti,la casele lor.Locuiesc cu tatal meu in casa parinteasca si sunt necasatorit.
1.Se poate deschide succesiunea?Este vreun termen legal de la data decesului pana la data deschiderii succesiunii care trebuie respectat?Daca se poate deschide la cine se face,la Notar sau la Judecatorie?Ce cota parte va reveni fiecaruia?Mama are si 1,4 ha teren exravilan.Acela cum se imparte?
2.In momentul actual sunt obligat sa platesc ceva fratilor ca stau in casa parinteasca?Stiu ca un frate de-al mamei a facut iesire din indiviziune si a dat bani tuturor fratilor si a ramas in casa parinteasca.Eu nu doresc sa raman in casa parinteasca.Doresc sa mai stau max. 3 ani,apoi sa intru in posesia unui teren in curtea parintilor si pe el sa-mi construiesc casa mea.Pana atunci trebuie sa platesc ceva?Sora mea vrea sa divorteze.Eventual o primesc sa stea cu mine si cu tatal meu.
3.V-am spus ca doresc sa intru in posesia unui teren in curtea parintilor.Vreau sa procedez astfel:terenul ce-mi revine mie si pe al fratelui sa mi-l doneze sau sa-l cumpar.Cum se procedeaza?Ce acte trebuie sa fac si la ce institutie?
4.Daca fratele meu imi doneaza terenul,donatia poate fi atacata?Daca il cumpar,il pot cumpara la pretu lacare se inteleg partile?
Intentionez sa cumpar un teren in curtea parintilor.E obligatoriu sa-l imprejmuiesc cu gard si sa fac poarta de acces?Parintii sunt in viata.Trebuie de asemenea sa fac si alta poarta decat cea pe care o au parintii ca acces la curte?(poarta prin care intra in curte).