avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate ddiddii

Activitate ddiddii

Buna ziua. Sunt mama unui minor de 5 ani . In urma separarii, custodia este comuna , tatal avand dreptul la anumite perioade stabilite sa l ia.
Intreb daca este legal ca in perioada in care sta la tata sa nu primesc pensie alimentara.
Multumesc frumos
Discuție partaj
buna ziua !
intentionez sa incep o actiune de partaj si am nevoie de ajutor de specialitate pentru care multumesc anticipat!
in anul 2003 am achizitionat un apartament in modul urmator: 50%proveniti din vanzarea unui imobil al fostei soacre iar restiul prin credit , sotul platitor si eu coplatitor!
La momentul acestei tranzactii eram casaoriti oficial.Pe contractul de vanzare cumparare suntem trecuti amandoi !
intrebare : cand voi deschide actiunea de partaj , cota de 50%va reveni in mod automat mamei , aceasta putand dovedi ca a vandut un imobil?

va multumesc!
Răspuns la discuția ajutor public judiciar
VA MULTUMESC !
buna seara si multumesc anticipat !
am nevoie de ajutorul dvs in privinta unui ajutor public !
am terminat un divort de 3 ani si jumatate si nu am introdus actiunea de partaj din cauza taxei care imi este imposibila . Mentionez ca am un venit de 544 ron si un copil in intretinere a carei pensie alimentara +alocatie au un cuantum de 170 ron .
In situatia data pot beneficia de ajutor public judiciar in proportie de 50%sau 100%
Am recitit articolul de foarte multe ori insa nu stiu daca se face o medie aritmetica intre venitul meu si al copilului si se imparte la 2 sau daca este luat in calcul venitul doar al meu .
o seara linistita !
:)
Răspuns la discuția PARTAJ
Va multumesc din suflet!
Depind de acest ajutor pentru demararea acestui partaj .
Sa aveti o zi frumoasa!
Discuție PARTAJ

Buna ziua !
Am o nelamurire cu privire la ajutorul public judiciar , si anume :
este mentionat ca beneficiaza de acest ajutor persoanele care au sub 800 ron pe cap de membru in ultimile doua luni -asta inseamnand ca deducerea este de 50% din taxa de 3 la suta %.Ma intereseaza cum anume se face acest calcul '' pe cap de membru '' . Mentionez ca am salariu de 720 ron brut si un copil sub intretinere a carui pensie alimentara +alocatie are un cuantum de 170 ron . Doresc acest ajutor pentru actiunea unui partaj in urma unui divort .
Intrucat este extrem de clar citatul OUG nr. 51/2008, art 8 doresc sa ma asigur ca pot cumula veniturile copilului cu ale mele si apoi impartite pe din doua(eu asta am inteles)
De asemenea am mai citit un articol pe care nu mi-l amintesc care spune ca daca sunt despagubita cu de 10 ori mai mult decat ajutorul public va trebui sa returnez acest ajutor .
Termenii juridici sunt extrem de stufosi si de aceea apelez la ajutorul dvs.
in speranta ca nu v-am retinut foarte mult -astept un raspuns si multumesc anticipat

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...