avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Activitate razvan_paunescu

Activitate razvan_paunescu

Discuție executare
Am un titlu executoriu dar persoana de la care trebuie sa recuperez banii nu are bunuri executabile ci doar un imobil pe care l-a trecut pe PFA-ul infiintat de el. Ce se poate face in situatia data? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc!
Buna seara, mai jos o sa va prezint pe scurt o speta si va rog sa-mi spuneti daca un notar poate fi tras la raspundere in aceasta situatie:
Sa presupunem ca o persoana fura actele de proprietate si CI a unui proprietar. Cu actele furate gaseste o persoana care sa semene cu cea din CI si face o procura la notariat. In baza acestei procuri se vinde o casa si in urma unei plangeri facute de adevaratul proprietar se anuleaza in instanta actul de vanzare cumparare si cei care au cumparat casa in baza procurii false trebuie sa-si recupereze prejudiciul de la cei ce au facut aceasta procura. Intrebarea mea este daca poate fi tras la raspundere si notarul in aceasta situatie intrucat nu a verificat foarte atent identitatea celui care s-a dat drept proprietar.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare creante
Eu am o hatarare judecatoreasca investita cu titlu executoriu pentru recuperearea sumei de la aceste persoane deci pot sa-i dau in judecata pentru nerespectarea acestei hotarari dar... ei sunt deja in puscarie si cred ca nu o sa-i afecteze prea mult aceasta masura.
Răspuns la discuția Recuperare creante
am apelat la un executor si in urma verificarilor facute de acesta a reiesit ca persoanele urmarite nu au bunuri si nici venituri care sa poata fi executate.
In situatia in care nu au nimic de executat eu trebuie sa ma consolez cu faptul ca am avut ghinion si ei vor ramane linistiti sa se bucure de banii mei?
Buna seara, va rog sa ma sfatuiti ce as putea face sa recuperez o creanta de 20000 eur pt care am obtinut o hotarare judecatoreasca investita cu formula executorie daca cei de la care trebuie sa recuperez aceasta suma nu au nici bunuri si nici venituri.