avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate ValiAnghel

Activitate ValiAnghel

Buna ziua,
va cer ajutor in legatura cu urmatoarea speta:
un srl achizitioneaza o masina de la un alt srl, dar nu o inmatriculeaza niciodata, din cauza faptului ca primul proprietar nu a achitat taxele de proprietate si nu a obtinut certificatul de atestare fiscala. Primul proprietar a fost radiat. Al doilea, cel actual, a incheiat faza de lichidare voluntara.
Cum trebuie procedat pentru inmatricularea acestei masini?
precizez ca acest bun mobil a fost inregistrat in contabilitatea celui de-al doilea proprietar, insa nu a fost inregistrat nici la fisc nici la politie.
se poate circula cu masina pe drumurile publice?
Va multumesc!
O zi buna tuturor!
Răspuns la discuția Despagubiri asigurare
Am asigurare si eu pe locuinta, care acopera acest risc, insa acum la aproape 3 luni, nu cred ca o mai pot invoca. Eu am crezut ca asiguratorul sau ma va despagubi in baza documentelor solicitate.
Va multumesc foarte mult!
Buna ziua,

as dori sa lansez o intrebare intrucat am mare nevoie de o parere. Asadar in perioada sarbatorilor apartamentul mi-a fost inundat de catre vecinul de la etajul superior, producandu-mi daune considerabile. Astfel usa de lemn masiv trebuie total inlocuita, parchetul de lemn masiv reconditionat precum si peretii dintr-o camera si hol. Vinovatul, proprietarul apartamentului unde s-a produs inundatia, mi-a inaintat asigurarea sa, avand incheiata o asigurare de raspundere fata de terti. A venit inspectorul a constatat daunele, mi-a inaintat o lista cu documentele necesare, le-am depus....insemnand devize de lucrari cu preturi de materiale si manopera de la furnizori, urmand ca in baza devizelor sa-mi plateasca daunele. Surpriza, agentul m-a sunat sa-mi comunice ca dosarul de dauna se va finaliza numai dupa ce eu voi fi efectuat lucrarile pe banii mei (!!!!!!) si le voi fi inaintat facturile achitate, apoi ei imi vor plati.

precizez, ca apartamentul meu era abia refacut si ca absolut totul era nou. desigur ca lucrarile ma vor impiedica sa locuiesc in el......din pacate asigurarea vinovatului nu acopera si aceasta cheltuiala.
Asiguratorul mi-a spus initial ceva, apoi altceva.....
As dori sa aflu inainte de a incepe un proces, opiniile dumneavoastra,

Va multumesc!
Răspuns la discuția Cesiune creanta
Va multumesc,
O zi frumoasa!
Discuție Cesiune creanta
Buna ziua,
societatea la care lucrez a decis sa compensenze o creanta ce urmeaza a fi incasata/stinsa, deci care nu este scadenta, cu imprumuturi acordate de unul dintre actionari. Cum ar trebui procedat, avand in vedere ca debitorul cedat este o mare companie multinationala, mai precis cum ii va fi notificata cesiunea?
Trimitem contractul prin executor sau pur si simplu expediem factura si contractul de cesiune fara alte explicatii suplimentare?
Va multumesc anticipat si va urez o zi frumoasa!
Buna ziua,

va scriu in legatura cu noua lege a pensiilor si faptul ca a cumulat grupa 1 cu grupa 2....iar reducerea ramane foarte mica....astfel incat angajatul care a contribuit, va iesi la pensie cu 2 ani inainte de limita de varsta.
Am citit pe internet, am vazut ca exista in tara un numar foarte mare de angajati in aceasta situatie. Ce se poate face? Nu putem actiona ministerul in justitie?
este inadmisibil, oamenii au contribuit in toti acesti ani, iar acum li se retrage un drept castigat.
Va multumesc!