avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate deli_andra76

Activitate deli_andra76

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, daca un medic pensionat anticipat poate lucra cu contract de prestari servicii si in ce conditii?
Buna ziua! Am urmatoarea speta: un medic angajat al unui spital public, percepe taxe pentru procedurile de fizioterapie pe care le fac pacientii internati in spital cu aparatele dansului.Avand in vedere ca medicul foloseste personalul platit de spital pentru efectuarea procedurilor ,respectiv, crt. electric, se poate incheia un contract de prestari intre spital si medic ca acesta din urma sa dea si spitalului o parte din banii incasati? Este legal ce face medicul ? Exista prevedere legala in acest sens?Multumesc!
Buna ziua! Am citit mai multe articole privind posibilitatea ca taxa de acreditare pentru un spital sa poata fi esalonata.Exista vreo prevedere legala in acest sens si care este aceea? Va multumesc!
Buna seara! Ma puteti ajuta ,va rog, cu un model de hotarare a Consiliului de Administratie a unui spital pentru constituirea unei comisii pentru concurs si a unei comisii de contestatii pentru org. concursului in vederea ocuparii postului de manager . Se poate face o hotarare pentru ambele comisii?
De asemenea , as dori si un model de decizie pentru comisia de concurs si una pentru comisia de contestatii. Multumesc!
Buna seara! Va rog sa-mi spuneti, daca cheltuielile de executare silita trebuie sa fie platite inainte de a incepe executarea, de cel care apeleaza la un executor? Exista posibilitatea ca aceste cheltuieli sa si le retina executorul din suma care a recuperat-o sau este obligatoriu sa achiti intai aceste cheltuieli de executare? Multumesc!
Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, daca exista vreo prevedere legala, ca seful RUNOS din cadrul unui spital trebuie sa fie obligatoriu economist, de profesie? Multumesc!
Buna seara! Imi puteti spune ,va rog, daca un medic poate acorda in ambulator 30 zile c.m.(in continuare) pentru un pacient cu o afectiune neoplazica intr-o singura transa de 30 zile?Care sunt reglementarile legale ?Va multumesc!
Buna ziua! Imi puteti spune, va rog , daca in cazul unei societati comerciale cu raspundere limitata unul din asociati poate sa rezilieze un contract fara ca celalalt asociat sa stie? Poate un asociat sa semneze si in numele celuilalt? In acest sens ce prevederi legale exista?Multumesc!
Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, daca se poate initia procedura Ordonantei de plata de un spital , in condtiile in care spitalul (unitate publica) care a furnizat primariei din localitate curent electric pe perioada iernii pentru functionarea unui patinoar , nu a intocmit nici un contract desi a fost emisa factura, pe care primaria nu vrea s-o achite.Multumesc!
Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, ce acte sunt necesare pentru adoptarea unei hotarari de guvern de scoatere din functiune si casare a unor constructii apartinand domeniului public al statului conform art.2 din OG nr.112/2000?
Conform Legii 213/1998 imobilele trebuie sa fie trecute in domeniul privat al statului prin hotarare de guvern.Exista cadru legal pentru privind documentatia necesara ce trebuie intocmita de un spital apartinand Ministerului Sanatatii? Exista norme de aplicare OG 112/2000 ? Multumesc!