avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate tacere_nesfarsita

Activitate tacere_nesfarsita

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
i_damian a scris:

MayeMaya a scris:

Da, astea-s raspunsurile corecte...

Hotararea judecatoreasca penala, sentinta sau decizie:
a. se redacteaza de grefier
b. se redacteaza de toti judecatorii din complet
c. se redacteaza de unul dintre judecatorii din complet


c


c
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
MayeMaya a scris:

1.
Daca grefierul este impiedicat a semna sentinta sau decizia:
a. hotararea se semneaza de grefierul sef
b.hotararea se semneaza de alt grefier, desemnat pentru completul respectiv
c. hotararea se semneaza de presedintele completului

2.
Ultimul cuvant al inculpatului:
a. inculpatului i se da cuvantul personal sau prin aparator;
b. inculpatului i se da cuvantul personal;
c. nu se impune acest lucru, in ipoteza in care, in cadrul dezbaterilor, inculpatul a luat cuvantul ultimul pentru a raspunde sustinerilor partii civile


1a, 2b
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
ralucaboca a scris:

Sunt parti in procesul penal: a.inculpatul,persoana vatamata, partea civila, partea responsabila civilmente; b. invinuitul, partea civila, partea resp. civilmente, inculpatul; c. inculpatul si partea vatamata
cu motivare va rog...


raspuns:a...art 23, 24 si 25 cpp
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Incheierea de admitere in principiu in matera interventie voluntare principale si accesori( care sunt conditiile pe care le are de verificat instanta, regim juridic efecte conform noul cod de procedura civila?)
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
I.mostenirea legala:
1)poate interveni in toate cazurile in care defunctul nu a lasat testament
2)de regula, intervine in toate cazurile in care defunctul nu a lasat testament
3)ca exceptie, poate interveni in cazul in care a fost lasat testament, dar acesta cuprinde legate
4) ca exceptie poate interveni in cazul in care a fost lasat testament, dar acesta cuprinde alte dispozitii de ultima vointa a defunctului

II.care din urm afirmatii sunt adevarate:
1) mostenirea legala poate exista si in cazul in care testamentul cuprinde exheredari prin care o parte dintre mostenitori sunt inlaturati de la mostenire
2)mostenirea legala coexista cu cea testamentara daca defunctul a dispus prin testament numai de o parte a mostenirii
3)in lipsa mostenitorilor legali si testamentari mostenirea devine vancanta
4) in lipa mostenitorilor legali sau testamentari mostenirea devine vacanta, iar patrimoniul se poate trasmite statului
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Iras a scris:

Fapta unei persoane care, lucrând pe un tractor de brazdă în cadrul unei societăţi agricole - dar nu ca angajat, ci într-o perioadă de testare, în vederea unei eventuale angajări - a luat acel tractor, fără aprobarea conducerii societăţii, deplasăndu-se cu el la locuinţa sa din altă comună şi avariindu-l prin folosirea necorespunzătoare:
- constituie infracţiunea de furt
-abuz în serviciu contra intereselor persoanelor
-abuz de încredere



este furt
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
dobitoc a scris:

Nu se va retine savarsirea unei singure infractiuni, ci a unui concurs daca:
a. aceeasi persoana la diferite intervale de timp savarseste mai multe infractiuni dintre care unele furturi si altele talharii;
b. faptuitorul loveste victima pt a se razbuna apoi dupa ce aceasta a cazut la pamant in stare de inconstienta ia hotararea de a-i sustrage un bun;
c. faptuitorul in cadrul unei discutii cu partea vatamata o imbranceste, dupa ce aceasta pleaca sesizand ca i-a cazut un bun si-l insuseste.


rasp b
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
goethe a scris:

Avecon a scris:

isis23 a scris:

Am si eu speta la INM la care trebuie sa stabilesc incadrarea juridica a faptuitoarei AB, numai pe datele care rezulta din speta
Speta
\"În noaptea de 31.07 /1.08.2007 A.A. şi A.B., soţi, au participat la o petrecere organizată de către P.V., în locuinţa acesteia (P.V. fiind sora lui A.B.). În cursul evenimentului, A.A. a consumat o mare cantitate de băuturi alcoolice, astfel că, la terminarea petrecerii, în jurul orei 8, se afla în stare avansată de ebrietate. În aceste condiţii, după plecarea celorlalţi invitaţi, A.A. a sustras o bijuterie din aur aparţinând părţii vătămate.
A.B. a fost de faţă când A.A. a luat bijuteria şi a observat momentul în care el a introdus bunul în buzunar. Ulterior, l-a primit de la soţul său şi l-a transportat în geanta sa. În cursul aceleiaşi zile, A.A. şi A.B. au mers împreună la o casă de amanet, au amanetat bijuteria iar banii astfel obţinuţi i-au cheltuit împreună. \"
Va rog incadrare juridica completa si argumentata. Eu am stabilit o incadrare, dar vreau sa aflu si parerea voastra !:)
Multumesc !


furt calificat pentru AA, tainuire pentru AB

fiind afin , nu este furt la plangere prealabila

calificat, furt un timpul noptii


Cred ca s-ar putea retine complicitate pt AB, nu tainuire. Nu sunt insa f sigura.


AB rasp pentru complicitate la infr. de abuz de incredere
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Avecon a scris:

isis23 a scris:

Am si eu speta la INM la care trebuie sa stabilesc incadrarea juridica a faptuitoarei AB, numai pe datele care rezulta din speta
Speta
"În noaptea de 31.07 /1.08.2007 A.A. şi A.B., soţi, au participat la o petrecere organizată de către P.V., în locuinţa acesteia (P.V. fiind sora lui A.B.). În cursul evenimentului, A.A. a consumat o mare cantitate de băuturi alcoolice, astfel că, la terminarea petrecerii, în jurul orei 8, se afla în stare avansată de ebrietate. În aceste condiţii, după plecarea celorlalţi invitaţi, A.A. a sustras o bijuterie din aur aparţinând părţii vătămate.
A.B. a fost de faţă când A.A. a luat bijuteria şi a observat momentul în care el a introdus bunul în buzunar. Ulterior, l-a primit de la soţul său şi l-a transportat în geanta sa. În cursul aceleiaşi zile, A.A. şi A.B. au mers împreună la o casă de amanet, au amanetat bijuteria iar banii astfel obţinuţi i-au cheltuit împreună. "
Va rog incadrare juridica completa si argumentata. Eu am stabilit o incadrare, dar vreau sa aflu si parerea voastra !:)
Multumesc !


furt calificat pentru AA, tainuire pentru AB

fiind afin , nu este furt la plangere prealabila

calificat, furt un timpul noptii


abuz de incredere
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Avecon a scris:

tacere_nesfarsita a scris:

in materie gestiune de afaceri, gerantul:
a)trebuie sa il instiinteze pe gerat despre gestiunea inceputa de indata ce acest lucru e posibil
b) e obligat sa continue gestiunea inceputa pana cand o poate abandona fara riscul vreunei pierderi
c) nu e obligat sa continue gestiunea pana cand geratul personal sau prin reprezentant sunt in masura sa o preia
d)este obligat sa continue gestiunea pana cand mostenitorii geratului sunt in masura sa o preia


abd


sunt corecte rasp tale: abd