avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate sorana_g

Activitate sorana_g

Daca se castiga un dosar la CEDO, se mai poate cere redeschiderea procesului in tara ?
As dori sa stiu cum se contesta o decizie emisa de Inspectoratul general ptr imigrari. Oug 25/2014 prevede la art 28 ca se contesta decizia la Curtea de apel, dar nu specifica termenul, doar arata ca jn conf cu lg 554/2004 ( care prevede ca in termen de 6 luni se contesta un act administrariv ). Dar mi se pare cam mult asa un termen, de obicei in cauzele cu straini,termenul este mult mai scurt, de ex decizia de returnare are 10 zile termen contestare. Multumesc
Răspuns la discuția drept de sedere cetateni straini
El acum a depus ptr prelungire. Intrebarea era daca Asociatia al carui membru este se poate implica in procesul contestarie cu IGI si in calitate ?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua, dreptul de sedere din cate stiu la acest moment, recunosc ca nu am mai citit legislatia de 4 luni, se prelungeste in fiecare an. Prelungirea dreptului de sedere, in mod normal, se solicita inainte de expirarea termenului.

Buna ziua, as vrea o informatie. Un cetatean pakistanez cu drept de sedere si de munca in Romania este membru al unei Asociatii din Romania. De curand i-a expirat dreptul de sedere, a primit o instiintare de la IGI, impotriva careia poate face constestatie in 10 zile. Intrebarea este daca Asociatia respectiva poate face contestatia la Curtea Apel in numele membrului, sau poate interveni in proces, si in ce calitate, va rog ? multumesc frumos
Răspuns la discuția daune morale
Este vorba despre denigrare si afectarea imaginii in fata altor colaboratori, deci eu zic ca sunt daune morale. Nelamurirea este daca este ok sa dau in judecata societatea sau administratorul. Va multumesc

gi-jane2 a scris:

dati in judecata societatea, probati prejudiciile si cereti acea suma. Daunele sunt materiale, nu morale.

Discuție daune morale
buna ziua, pot sa dau in judecata o societate comerciala ca sa imi plateasca daune morale ptr incalcare abuziva contract de inchiriere sau fac actiune impotriva administratorului ca sa cer daune ? Mentionez ca eu detin un PFA. multumesc
Răspuns la discuția deces reclamant in procesul civil
Ok. Dar interesul nostru este sa se finalizeze cat mai repede procesul, ptr ca vom.castiga clar. Intrebarea era daca putem cere sa se disjunga procesul si sa se formeze un dosar nou pentru reclamantul decedat, si eventual introducerea mostenitorilor lui. Mersi

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Procesul continua cu mostenitorii celui decedat care vor fi introdusi in cauza si vor fi citati conf cpc.

buna ziua, as vrea sa stiu cum se procedeaza in urmatoarea situatie: suntem 10 reclamanti intr-un dosar civil ptr restituire CASS si unul din reclamanti a decedat ianinte de ultimul termen.Se poate sa cerem disjungerea fata de reclamantul decedat, si sa ne judecam noi restul, ca sa nu se intarzie procesul ? trebuie sa intervina mostenitorii ? Sau decesul nu afecteaza acest proces, daca este reclamant decedatul.Va multumesc frumos.
buna ziua. Doresc sa stiu daca creditorul dintr-o executare silita poate sa participe la vanzarea la licitatie a imobilului debitorului, si il poate adjudeca ? este legal acest lucru ?
buna ziua, as vrea sa obtin o informatie: sotul supravietuitor ( in concurs cu descendentii defunctei) mosteneste 1/4 din absolut toate bunurile defunctei sau numai din bunurile dobandite impreuna in timpul casatoriei. Multumesc