avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate 5656

Activitate 5656

Discuție Mostenire
Buna ziua ,bunicul de pe tata a murit dar de pe urma acestuia au ramas niste loturi de pamant extravilan care sunt date in asociatie.Succesiunea nu este facuta el avand 5copii din 2 casatorii.Intrebarile mele ar fi:
Platesc urmasii impozitul pe pamant sau asociatia cat e in arenda?
Mi-a spus de la primarie ca daca platesc eu un nepot timp de 10 ani de zile impozitul pe aceste pamanturi acestea imi revin mie,imi spuneti daca este ceva adevarat sau doar vrea sa prinda pe cineva sa plateasaca si atat?
Multumesc
Am incheiat un contract de intretinere cu un bunic dar in contract scrie ca bunicul nu trebuie sa decedeze in termen de 30 de zile .daca se intampla acest lucru cum influienteaza acest lucru contracul?
va multumesc
Buna ziua,

doresc sa ma sfatuiti cum sa fac cel mai bine in achizitionarea unei case de la un bunic safac acte de vanzare cumparare sau si cu intretinere .Cum ar fi mai bine pt mine ca sa nu fie probleme de atacat acest act.
Iar la executarea actului de vanzare cumparare carer ar fi suma minima care pot sa o declar la notar pt achizitia casei?
Multumesc
Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare
Notarul acela ar fi sugerat ca el va face contractul cu doar pamantul din curte ca si cum nu ar fi casa ? se poate face acest lucru si in cazul intabulari ?
Buna seara am si eu o intrebare doresc sa fac un contract de vanzare cumparare cu intretinere cu un bunic . Am fost sfatuita de un notar sa fac intabulare doar pe pamantul de sub casa pt nu a avea probleme cu eventuali mostenitori . daca fac astfel intabularea cum ramane cu casa ? actele vor fi doar pe pamantul de sub casa . cu casa cum voi proceda pt a intra si in posesia mea mai apoi ? Multumesc
Discuție pensionare
Buna ziua am si eu o intrebare ,mama mea este nascuta in 1956 2 decembrie. A lucrat 32 de ani 4 luni si 26 zile ,19 ani 8 luni 19 zile grupa 2 din care reiesa 4 ani si 9 luni in grupa .Va rog sa imi spuneti cand pot sa ies la pensie la limita de varsta cu grupa?
Multumesc