avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate Dochian

Activitate Dochian

Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului si pentru informatiile oferite.
Suntem doi asociati/administratori cu drepturi egale (50%) la o firma , daca unul vrea sa angajeze o anumita persoana X iar celalalt nu vrea sub nici o forma cum se poate solutiona aceasta problema?

Multumesc frumos,
Multumesc frumos ptr.raspuns
Buna ziua,

Sunt administrator al unui SRL impreuna cu altcineva (50% cu 50%) din cauza unor conflicte - vreau sa nu mai detin functia de administrator,va rog mult sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in rezolvarea acestei probleme.

Multumesc frumos,
Discuție Pensia de urmas
Copii mei care sunt minori ,beneficiaza de pensie de urmas dupa moartea sotului meu,daca eu ma recasatoresc copii vor mai beneficia de acesta pensie de urmas.

Multumesc frumos ptr.raspuns.

Răspuns la discuția Renuntarea ca asociat al unui SRL
Multumesc ptr.raspuns ,

retragerea mea ca asociat se va face conf pct.b (cu acordul tuturor celorlalti asociati ), actele necesare mentionate de dvs. (declaratia unilaterala, hotararea de retragere sau hotararea judecatoreasca) + faptul ca vreau ca firma sa nu mai functioneze pe adresa mea - numai un birou de avocatura ma poate ajuta ?

Multumesc frumos,
O zi minunata!


Buna ziua,
va rog frumos sa ma indrumati cum se procedeaza, unde trebuie sa ma duc si cu ce acte , privind renuntarea mea ca asociat la o firma SRL. Mentionez, ca firma are doi asociati cu drepturi egale (50%) ,eu vreau sa ma retrag din firma .Firma este infiintata pe adresa domiciliului meu. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Indemnizatia de somaj
Multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna !
Buna ziua,

Referitor la ajutorul de somaj - va rog frumos sa-mi spuneti, daca exista posibilitatea ca dupa expirarea termenului de 1 an de zile somajul mai poate fi prelungit datorita faptului ca nu am gasit inca un loc de munca.
Multumesc frumios,
O zi minunata tuturor!