avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate romnam

Activitate romnam

Discuție Vanzare firma
Am vandut firma mea altei firme. Au schimbat numele firmei.
Printr-un artificiu al lor apar in firma ca asociat si inca ei sunt pe adresa mea de sediu social, au pus chiar numarul meu de telefon. Asta deoarece inca nu au fost la registru sa o inregistreze. Am aflat aceste informatii de la registrul comertului.
Va rog sa-mi spuneti ce pasi sa urmez ca acesti oameni sa inregistreze firma la registrul comertului si eu sa nu mai apar pe nicaieri.
Discuție Videochat
Legal vorbind: Va rog sa-mi spuneti ce acte imi sunt necesare pentru a deschide o afacere legala videochat ?
Răspuns la discuția Copil sub tutela tatalui
va multumesc
Detin un document legal si apostilat prin care noi parintii copilului suntem de acord ca copilul sa locuiasca in alta tara cu tatal.
Copilul fiind la un club sportiv in Romania trebuie sa mearga in cantonament in alta tara si ii trebuieste un pasaport romanesc.
Detin documentul prin care mama copilului este de acord cu obtinerea pasaportului romanesc si calatoriile copilului.(legal si apostilat)
Cei de la pasapoarte vor sa opreasca documentul asta la ei.
Daca ei opresc documentul eu ce mai arat la granita ????
Intrebarea este daca au dreptul legal sa-l opreasca sau nu ? Si daca da eu cum pot calatori cu copilul, ne fiind vorba numai de granitele romanesti ???????
Răspuns la discuția Partaj
nu de catre tribunal, am anuntat doar avocatul ca intr-un final am ajuns la un consens si am fost impreuna cu ea la un notar si sau perfectat actele.
este tot ce sa intamplat.
Discuție Partaj
Am aplicat pentru un partaj cu un avocat. Am achitat avocatul si taxele la stat si ulterior ne-am inteles pe cale amiabila si am fost la un notar si am perfectat actele in fata notarului.
Intrebare - cum imi pot recupera cheltuielile facute atata timp cat nici avocatul si nici statul nu a mai fost implicat in partaj ???
Am fost la un notar si am facut medierea. Avem actele de la notar.
M-am dus la un avocat sa fac partajul. Am achitat onorariul si taxele la stat ca mi-au fost cerute de avocat. Intre timp am ajuns la un comun acord cu fosta partenera si am rezolvat partajul pe cale amiabila.
Intrebarea este daca ar trebui sa mi se restitue o parte din banii pe care i-am cheltuit, ne mai ajungand in instanta, iar avocatul ne mai apara nici un interes pentru care am platit ?
Cum pot inchiria o rulota sa fiu sigur ca imi primesc chiria lunara si la sfarsitul contractului rulota este la fel cum a fost in prima zi de inchiriere ?
Am pierdut actele vehiculului adus din strainatate. #-o Sunt inca cu numerele de inmatriculare din tara in care am cumparat vehiculul. Ce pot face pentru a putea inmatricula vehiculul in Romania ?