Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil sub tutela tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil sub tutela tatalui

Detin un document legal si apostilat prin care noi parintii copilului suntem de acord ca copilul sa locuiasca in alta tara cu tatal.
Copilul fiind la un club sportiv in Romania trebuie sa mearga in cantonament in alta tara si ii trebuieste un pasaport romanesc.
Detin documentul prin care mama copilului este de acord cu obtinerea pasaportului romanesc si calatoriile copilului.(legal si apostilat)
Cei de la pasapoarte vor sa opreasca documentul asta la ei.
Daca ei opresc documentul eu ce mai arat la granita ????
Intrebarea este daca au dreptul legal sa-l opreasca sau nu ? Si daca da eu cum pot calatori cu copilul, ne fiind vorba numai de granitele romanesti ???????
Buna ziua,
In mod normal ar trebui sa pastreze doar copii.
Dumneavoastra va prezentati atat cu originalele cat si cu copiile si ei pastreaza copiile care se confrunta cu originalul.
Documentul prin care mama este desacord cu obtinerea pasaportului poate ramane la ei in original, de el neavand nevoie la trecerea frontierei.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Dvs nu aveti decat un singur exemplar al acestui acord ? Nu i s-au dat mamei mai multe exemplare?
Puteti legaliza o copie si sa o prezentati la vama. Intrebati la politia de frontiera 0219590 daca va e de folos o copie, explicati problema si spuneti si ca minorul merge in cantonament, sunt cazuri cand nici nu aveti nevoie de acordul mamei.
"in cazul in care insotitorul face dovada ca minorul se deplaseaza pentru
studii sau concursuri oficiale, prin prezentarea unor documente corespunzatoare,
din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care se vor desfasura
aceste studii sau concursuri, chiar daca exista acordul doar al unuia dintre
parinti.

Acordul ar fi necesar numai la iesirea din tara, in afara tarii nu va e de folos acea hartie, nu va intreaba nimeni.

gi-jane2, moderator
va multumesc