avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil sub tutela tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil sub tutela tatalui

Detin un document legal si apostilat prin care noi parintii copilului suntem de acord ca copilul sa locuiasca in alta tara cu tatal.
Copilul fiind la un club sportiv in Romania trebuie sa mearga in cantonament in alta tara si ii trebuieste un pasaport romanesc.
Detin documentul prin care mama copilului este de acord cu obtinerea pasaportului romanesc si calatoriile copilului.(legal si apostilat)
Cei de la pasapoarte vor sa opreasca documentul asta la ei.
Daca ei opresc documentul eu ce mai arat la granita ????
Intrebarea este daca au dreptul legal sa-l opreasca sau nu ? Si daca da eu cum pot calatori cu copilul, ne fiind vorba numai de granitele romanesti ???????
Cel mai recent răspuns: romnam , utilizator 09:48, 31 Mai 2013
Buna ziua,
In mod normal ar trebui sa pastreze doar copii.
Dumneavoastra va prezentati atat cu originalele cat si cu copiile si ei pastreaza copiile care se confrunta cu originalul.
Documentul prin care mama este desacord cu obtinerea pasaportului poate ramane la ei in original, de el neavand nevoie la trecerea frontierei.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Dvs nu aveti decat un singur exemplar al acestui acord ? Nu i s-au dat mamei mai multe exemplare?
Puteti legaliza o copie si sa o prezentati la vama. Intrebati la politia de frontiera 0219590 daca va e de folos o copie, explicati problema si spuneti si ca minorul merge in cantonament, sunt cazuri cand nici nu aveti nevoie de acordul mamei.
"in cazul in care insotitorul face dovada ca minorul se deplaseaza pentru
studii sau concursuri oficiale, prin prezentarea unor documente corespunzatoare,
din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care se vor desfasura
aceste studii sau concursuri, chiar daca exista acordul doar al unuia dintre
parinti.
---------

Acordul ar fi necesar numai la iesirea din tara, in afara tarii nu va e de folos acea hartie, nu va intreaba nimeni.



Ultima modificare: Miercuri, 29 Mai 2013
gi-jane2, moderator
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mobilitate in strainatate / parinte plecat aero aero Buna! Eu trebuie sa plec intr-un proiect european Leonardo Da Vinci in Germania si am o problema: unul din parinti e plecat in italia. Stiu ca pentru a iesi ... (vezi toată discuția)
Cum poate trece vama un minor? vovasw vovasw eu am facut la copilul meu pasaport strain .Vreau sa ma duc an Rusia.Am s-al pot trece peste granite fara procura de la sot? (vezi toată discuția)
Bună ziua! am un băiat de 12 ani, care practica inot de performanta ... Alina Lupu Alina Lupu Bună ziua! Am un băiat de 12 ani, care practica inot de performanta și trebuie sa plece într-un cantonament în Bulgaria. Problema este ca tatăl este ... (vezi toată discuția)