avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate dantronik

Activitate dantronik

Discuție c.e.c
buna ziua.mama mea a gasit prin casa dupa o renovare un libret cec cu valoare de' 5000 lei cu dobinba si cistiguri in autoturisme,.(1982).inteleg ca este o o.u.g din 2016 care permite dobindirea de despagubiri de pe acest fel de librete cec. intrebarea este acest fel de libret intra sub incidenta hotaririi sau doar cec cu banii depusi atunci de 70000.?ce ar fi de facut/?
buna seara.o cunostinta a participat la revolutia din 89 si a primit un certificat de r evolutionar.doar ca in 90 din greseala l-a rupt.se poate gasi pe undeva vreo copie sau vreo dovada ca l-a primit atunci?unde sa caute?
buna seara.o persoana decedata(parinti decedati) fara copii si fara frati cele mai apropiate rude fiind veri primari care intra la masa succesorala.persoana decedata a mai avut un var primar decedat si acesta, deci al cincelea care are un copil ,intrebarea este copilul varuluidecedat intra la masa succesorala impreuna cu ceilalti patru veri culegind dreptul ce i se cuvenea tatalui?multumesc
Răspuns la discuția succesiune
multumesc pt rasp da sint intr-un caz de acest gen mai precis varul decedat a fost tatal meu si vroiam sa stiu daca am aceasi cota cu ceilalti 4 veri care sint in viata
Discuție succesiune
la o succesiune intra 5 veri primari(nu sint mostenitori directi)verii fiind cele mai apropiate rude.4 dintre veri sint in viata ,al 5-lea fiind decedat dar cu un copil.intrebare-copilul celui decedat beneficiaza de aceasi cota parte ca si ceilalti 4 veri?sau are o cota diferita la succesiune?
multumesc astept raspuns
buna ziua .bunica mea a avut de luat despegubiri pe legea 10 pe care le-a refuzat in 2003,pe motiv ca ar fi fost prea mici si a trimis dosarul la anpr,acum i-a venit un raspuns de la anpr in care se spune ca dosarul e in analiza,si va fii recompensata prin puncte,intrebarea este daca aceste puncte vor fii date toate odata integral,sau in transe,pt ca am inteles ca s-ar fii dat o ordonanta prin care sa fie in transe de 5 parti pe cinci ani.este reala ordonanta sau doar un zvon?si cum as putea face sa obtina despagubirile mai repede,avind in vedere virsta dinsei inaintata de 84 ani si bolile pe care le are?multumesc
Răspuns la discuția Masa succesorala
dar as putea sa l infiez pe nepotul meu?
am o verisoara a carei unica mostenitoare sint eu,nu am copii,doar un nepot ,din frate.daca eu as deceda inaintea verisoarei,pot lasa un testament ceva ca mostenirea mea sa-i revina nepotului sau altei persoane?ar putea beneficia de mostenire in locul meu?sau l-as putea infia pe nepot am 75 ani iar el 40
Răspuns la discuția Despagubiri
va multumesc pt raspuns mi-at mai dat oarece sperante
Răspuns la discuția Despagubiri
cererea afost facuta de bunica care era proprietara terenului si casei,cind am depus cerera acesta de acum am specificat nr de cerere depus atunci de bunica,chiar si copie a cererii,acum am pus la dosar dovada ca sint mostenitoarea dinsei,nu am primit despagubiri nici pe casa,daca merg cu raspunsul in instanta sa deschid actiune pt recuperare de teren(de fapt de masuri compensatorii pt el,pt ca pe teren actualmente exista o parcare),credeti ca am sanse de reusita ati mai auzit cumva de astfel de cazuri?