avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate irinavoicu

Activitate irinavoicu

buna ziua,
o firma care este si debitor si creditor la o alta, aflata in concordat preventiv, este obligata in urma aprobarii concordatului sa plateasca intai datoria si abia ulterior sa-si recupereze banii?
multumesc
buna seara, care pot fi consecintele daca votez 'nu' oferta de concordat preventiv a companiei la care am lucrat. Nu a achitat datoriile si salariile mai multe luni si planul de redresare nu mi se pare realist
buna ziua,

va rog, as dori sa stiu daca un pensionar la limita de varsta care este si angajat cu contract individual de munca poate cere angajatorului sa nu i se mai opreasca contributie pentru pensie ?

multumesc
Discuție avocat
Buna ziua,

m-ar interesa un avocat cu experienta in litigii de munca, in Bucuresti, sa reprezinte un grup mare de salariati,

multumesc
Buna seara,

S poate intenta proces colectiv angajatorului care nu a efectuat plata salariilor de mai mult timp sau doar fiecare salariat separat, ? Daca poate fi o actiune colectiva, cum se procedeaza? multumesc.
Buna seara,

Daca firma angajatoare nu a platit salariile de cateva luni, ce acte sunt necesare pentru a actiona in justitie. Este necesar sa se faca sesizare si la ITM si sa se astepte intai rezultatul ITM ?
Conform contractului meu de munca, salariul trebuie sa mi se plateasca lunar la data de 25 ale lunii urmatoare. Daca s-a platit dupa 2 luni, pot sa cer demisia conform art 81, alin 8 din Codul muncii ?