Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile unui angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile unui angajat

buna seara, care pot fi consecintele daca votez 'nu' oferta de concordat preventiv a companiei la care am lucrat. Nu a achitat datoriile si salariile mai multe luni si planul de redresare nu mi se pare realist
Asupra ofertei de concordat preventiv, cu eventualele amendamente rezultate in urma negocierilor, creditorii voteaza, in principiu, prin corespondenta. Concordatul preventiv se considera aprobat de creditori daca sunt intrunite voturile creditorilor ce reprezinta majoritatea de doua treimi din valoarea creantelor acceptate si necontestate.

In cazul in care nu se intruneste majoritatea prevazuta debitorul are dreptul ca, dupa trecerea a minim 30 de zile, sa faca o noua oferta de concordat preventiv.

Dupa aprobarea concordatului de catre creditori, conciliatorul solicita judecatorului-sindic sa constate concordatul preventiv.

Singura posibilitate acordata de lege creditorilor nesemnatari – deci celor care au votat impotriva concordatului propus de debitor – este actiunea in anulare in termen de 15 zile de la data mentionarii concordatului preventiv in registrul comertului.

www.avocatnet.ro/content/art...