avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru90

Activitate alexandru90

Ma poate ajuta cineva sa completez notificarea ca nu prea stiu ce sa scriu intr-o notificare :help:
eu vreau sa mi incetez cim deoarece nu ma adaptez cu jobul pe care lam acceptat
Si am mai citit in contract urmatorele: Prezentul CIM sa incheiat in 2 exemplare cate unul de fiecare parte. Conflictele in legatura cu incheierea,executarea,modificarea,suspendarea sau incetarea prezentului contract de munca sunt solutionate de instanta judecatoreasca competenta material si terirorial,potrivit legii. Se poate sa ma dea in judecata pentru incetarea contractului conform art 31 alin 3 ?
Mai am o intrebare,in cazul acesta sunt platit pentru cele 20 de zile lucrate?
Salutare !! Sunt nou pe forum si am o problema la locul de munca. Eu vreau sa mi incetez contractul individual de munca dupa 20 de zile. In clauze am ca perioada de proba este de 90 de zile calendaristice; perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 de zile lucratoare conform Lg nr. 53/2003-Codul muncii sau contractului colectiv de munca; perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 de zile lucratoare conform Lg nr 53/2003-Codul muncii,republicata,sau contractului colectiv de munca aplicabil. Nu se poate sa mi incetez contractul de munca fara a sta 20 de zile lucratoare in preaviz? Va rog sa ma ajutati si pe mine