avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate rosescu_matei

Activitate rosescu_matei

multumesc mult pentru sfat. pana pe 10 mai cand trebuie sa ma "plimb" din nou la Constanta ma gandesc bine si iau o decizie in ce priveste aceasta cerere catre prim procuror.
au trecut deja 9 luni de la accident si abia la 1 martie 2013 , dosarul a plecat catre parchet!Intrebarea este cat mai dureaza solutionarea la parchet si cui se poate face cererea pentru urgentarea incheierii dosarului? Totusi drumurile acestea lunare la Constanta ma cam "usuca " la buzunar in conditiile in care am un salariu de 800 lei (noi) si am doi copii de intretinut si sotia casnica!
intre timp am mai facut o "plimbare " pentru a-mi prelungi dovada la Constanta si m-am interesat de dosar: am aflat ca e "plecat" de la politie si in prezent este la parchet. mi s-a spus ca "victima" a dat declaratie asa cum a spus din prima clipa ca nu are pretentii materiale ,deci, eu inteleg ca s-a dat propunere de NUP? si inca ceva: daca s-a propus NUP ,cat timp mai dureaza pana se solutioneaza dosarul la parchet?au prioritate in situatii similare dosarele care nu sunt din judetul pe raza caruia s-a produs accidentul? daca nu, cum as putea sa grabesc elegant solutionarea astfel incat sa nu "deranjez " pe cineva?:((
am avut un accident rutier in vara la Constanta , am fost eu vinovat si victimele nu au avut pretentii dar nici nu li s-au luat declaratii. de atunci ma tot plimb luna de luna pentru prelungirea dovezii. as vrea sa fac o cerere la seful politiei rutiere Constanta sa mi se comunice in termen legal ce se intampla cu dosarul meu. ma va ajuta oare?
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
Salutare tuturor! Iata ca mai am putin si se implineste un an de la accident! eu inca ma plimb la Constanta pentru prelungirea dovezii pentru ca nu am primit acel "nup". Care este de fapt termenul legal de solutionare a unui dosar asemanator cu al meu? Amintesc : "victimele " nu au depus nicio plangere pentru ca nu au pretentii si acum, la aproape 8 luni, nu cred ca mai are valabilitate o plangere deoarece in acest timp se puteau intampla multe ( probleme de sanatate care sa afecteze luciditatea sau eu stiu... Doamne fereste! altceva.. .Sincer, mi s-a luat tot plimbandu-ma la Constanta ca sa nu mai vorbesc de bani! Oare nu ma poate indruma nimeni , nu imi poate spune nimeni ce sa fac sa grabesc intr-un fel sau altul solutionarea acestui caz?
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
multumesc pentru raspuns. mai este o problema: in ultimele doua luni nu am prelungit dovada fix la data mentionata, deci au fost zile cand prsctic am avut "suspendat" permisul. aceste zile in care eu am stat "pe tusa" mi se vor scadea din pedeapsa cumva? multumesc anticipat, cu scuzele de rigoare. stiu ca devin nerabdator dar, nu am avut de-a face cu astfel de situatii iar acum ma simt ... ca un mare delicvent, ca un nenorocit, numai cand ma gandesc la pedeapsa!
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
LA MULTI ANI TUTUROR ! Iata ca am intrat in noul an tot cu "tinicheaua de coada" cum se spune.Inca trebuie sa ma mai "plimb putin" pe parchetul din Constanta pentru ca ,din pacate nu s-a incheiat dosarul meu.Oare chiar nu mai lucreaza nimeni la acele dosare? Au trecut totusi aproape sase luni si eu inca merg la fiecare 30 de zile in Constanta pentru prelungirea dovezii. Am luat legatura telefonic si cu agentul care a fost la incheierea procesului verbal la locul accidentului si acesta a spus cum au mai spus si altii: trebuie sa se dea NUP.Dar cand? Odata ce nu se mai cer declaratii, odata ce nu exista pretentii, ce se mai asteapta oare?Ma gandesc sa fac o cerere la comandantul politiei judetului Constanta ? O fi bine ... o fi rau? imi poate spune cineva cum sa procedez sa urgentez incheierea dosarului? Ca de asteptat, m-am saturat asa cum m-am saturat de plimbare la Constanta in fiecare luna!Nici nu mai pun la socoteala cheltuiala!Imaginati-va daca se poate trai dintr-un salariu de 8 milioane cu doi copii minori scolari si sotia casnica dupa ce aproximativ 2-2,5 milioane ma costa drumul , adica asa -zisa "plimbare" la parchet si la tribunal la Constanta!! Om trai noi in Romania dar chiar nu aude nimeni si nu face nimeni nimic pentru noi???????????
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
Multumesc mult! Sa va auda Dumnezeu!
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
multumesc mult pentru raspuns. Mai e de adaugat ca in cealalta masina se aflau trei doamne mai in varsta si un domn in momentul accidentului. Domnului i s-a luat declaratie dar celor trei doamne inca nu.Mai este oare valabila o declaratie ( in cazul in care s-ar lua acum la aproape patru luni ) a vreuneia dintre acele trei persoane? Pentru ca dumnealor au spus atunci ca nu au pretentii la nimic deoarece li s-au administrat doar calmante si au plecat la cateva ore acasa pe picioarele lor cum se spune ,fara rani fizice.Si daca sunt necesare declaratiile dumnealor ,cand vor fi luate? Cat timp sa mai treaca pentru a lua niste amarate de declaratii?
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
Multumesc mult pentru raspuns. As fi vrut insa sa stiu daca se poate grabi cumva solutionarea cazului sau va trebui sa ma plimb pana se va indura cineva sa se ocupe si de dosarul meu. Au mai fost cazuri cand au "zacut " dosarele mai bine de un an pe rafturi. Sincer nu imi doresc sa "o lungesc" atat de mult!Inca o data multumesc mult.