avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate jansen

Activitate jansen

E normal ca medicul de familie sa-mi ceara 20 de lei pe un bilet de trimitere?! Si asa ma duc foarte, foarte rar.

Stau si ma intreb daca nu cumva profita de lunga perioada de timp in care nu ma duc sa-i fac vizite - nu cumva imi foloseste datele in scop personal - atata timp cat are tupeul sa imi ceara acesti bani pe un simplu bilet de trimitere, ma intreb ce face cand eu nu sunt acolo. :( Se poate face o verificare sa vad daca totul este in regula?

Asta mi s-a intamplat anul trecut, De atunci, nici nu am mai fost acolo. Acum ar trebui sa ma duc din nou, dar mi se intoarce stomacul pe dos din cauza atitudinii dumneai. Cum imi pot schimba medicul de familie? Ma duc pur si simplu la altul?
Cum se poate sa platesti in situatia in care esti fara venit?? Nu se poate face ceva - nu exista vreo petitie de semnat pentru sustinerea absurditatii acestei impuneri? :((
Daca deja am fost la Registrul Comertului si am depus cererea de radiere (inclusiv costul radierii+celelalte acte adiacente), mai are rost sa completez Declaratia 220?

[am spus "in curs de radiere" pentru ca urmeaza sa revin la ONRC sa primesc niste documente cu care urmeaza sa ma duc la Finante si la Sanatate]
trandafir2 a scris:

In cazul de fata dpmdv, banca a procedat incorect ca a deschis contul de euro fara accept si a procedat bine ca a rezolvat problema clientului, evitand intarzieri la plata etc.


Total de acord!
trandafir2 a scris:

Intrebarea care se pune este:
Cum v-a facut firma respectiva plata in Euro daca dvoastra nu aveati cont in moneda respectiva? Pentru plata trebuie minim urmatoarele date: Nume, Cont (IBAN), Banca.


Au presupus probabil, ca si mine, ca banca va face conversia din euro in moneda nationala - asa cum, din informatiile mele, se intampla la alte banci. Numai ca intotdeauna, clientul este intrebat inainte de aceasta optiune sau cealalta: crearea unui nou cont.

Oricum, am discutat direct cu banca si mi s-a zis ca aceasta este politica lor (crearea automata a unui cont in valuta).
Va multumesc. Aveti dreptate. Frumos era, totusi, ca politica bancii sa includa si anuntarea clientului.
Buna ziua.

Lucrez pentru o firma de peste granite care face platile in Euro. De curand am avut prima plata. Cand am mers la banca sa vad daca au venit banii mi-au zis ca au facut cont in euro automat si mi-au luat comision 10 Euro (eu avand cont in lei).
Am presupus ca banca va face conversia din euro in lei, nu ca vor crea, fara sa ma anunte, un alt cont si ca isi vor retrage si comision.

Este normal ce s-a intamplat? Nu ar fi trebuit sa ma anunte mai intai?

[Ca sa nu mai spun ca tot imi verficam cardul si credeam ca firma din strainatate este neserioasa. Cand m-am dus in final la banca, mi-au spus.]
Imi puteti spune, va rog, la ce data a intrat in vigoare Legea 95/2006 si daca se aplica retroactiv (de exemplu si pentru anul 2005)?

Multumesc.
Va multumesc. Aveti idee cam cat costa radierea unui PFA?
Situatie: PFA infiintat in iulie 2012 fara venituri pana la ora actuala
Mi s-a spus ca singura obligatie va fi sa completez Declaratia 220 pana la 25 mai 2013 si daca nu am venituri nu am nicio obligatie financiara.

Astazi am aflat ca am de facut plati anticipate pentru PFA si ca trebuiau achitate pana 25 martie 2013!

Pot sa fac ceva legat de acest aspect? Pot alege sa nu platesc aceasta plata?Imi amintesc ca nu am ales plata anticipata. Oricum urmeaza sa inchid PFA-ul! Dar ce fac cu suma pe care trebuie sa o platesc care oricum este anticipata - adica ar trebui sa-mi dea banii inapoi?