avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate malis

Activitate malis

Răspuns la discuția Schimbare nume permis auto
In iunie mi-am schimbat domiciliul si am permis vechi,deci e neconcordanta intre adresele permis-buletin.O sa il schimb saptamana viitoare,dar as vrea saptamana asta sa fac o deplasare.Oare care e amenda,daca ma verifica vreun politai?
Răspuns la discuția Cod VIES declaratie 390
La data facturii 24 iunie codul era valid,dar acuma fiind deja schimbat,apare invalid.
Am facut o achizitie intracomunitara in luna iunie,in aceeasi luna primesc o instiintare ca firma va fuziona si noua denumire va fi alta,la fel si codul de TVA va fi altul.La intocmirea declaratiei 390,verific codul in VIES si cel vechi apare invalid.Deci ce cod si ce denumire a firmei trec in decl.390?
Cel ce apare pe factura,dar care apare invalid?Sau cel nou,dar care nu coincide cu cel de pe factura?
Răspuns la discuția Inregistrare ambalaje import
Asa fac si eu ..diferenta dintre cantitatea bruta si neta,diferenta o trec in declaratie si la sf anului platesc,nu reciclam nimic...platim.Doar ma interesa daca trebuie sa apara undeva in contabilitate aceste ambalaje.
Răspuns la discuția Inregistrare ambalaje import
Daca ambalajele nu sunt trcute pe factura,le am doar in CMR(cantitatea),raportez lunar la mediu...trebuie receptionate si in contabilitate,adica trebuie tinutao gestiune a lor?Marfa vine ambalata si in acelasi ambalaj merge mai departe la client,deci nu ramane la firma noastra.
Discuție Reevaluare
Imi spuneti,Va rog ca nu prea inteleg,am o cladire care a fost reevaluata,reevaluarea este in plus,deci am un surplus din reevaluare pe care il trec in contul 105.Am inteles ca din punct de vedere fiscal,valoarea amortizarii lunare dupa reevaluare este deductibila si concomitent se trece si se impoziteaza in decl 101 ca element similar veniturilor-diferenta dintre val amortizarii reevaluate si cea initiala.
Si aceasta diferenta se trece in 1065.
Dar daca nu vreau sa trec in 1065 pe masura amortizarii,ci doar la cedarea bunului?Cum se procedeaza atunci cu amortizarea fiscala(deductibila sau nu)?
Imi spuneti,Va rog ca nu prea inteleg,am o cladire care a fost reevaluata,reevaluarea este in plus,deci am un surplus din reevaluare pe care il trec in contul 105.Am inteles ca din punct de vedere fiscal,valoarea amortizarii lunare dupa reevaluare este deductibila si concomitent se trece si se impoziteaza in decl 101 ca element similar veniturilor-diferenta dintre val amortizarii reevaluate si cea initiala.
Si aceasta diferenta se trece in 1065.
Dar daca nu vreau sa trec in 1065 pe masura amortizarii,ci doar la cedarea bunului?Cum se procedeaza atunci?
Imi spuneti va rog care e prioada de amortizare a unui Aparat de regenerare baterii,suma lui e de 22.000 lei si perioada de garantie e de 24 luni pentru utilizare domestica.In catalogul mijloacelor fixe nu am gasit si as vrea sa stiu perioada corecta.Va multumesc.
Discuție Amenda politie
Recent am luat o amenda,eu fiind intr-o interesectie am vrut sa virez stanga,spre drumul principal,unde se fac lucrari(momentan nu se fac,dar sunt incepute),drumul este circulat,doar ca e interzis sa faci stanga acolo,momentan,din cauza lucrarilor.
Mentionez ca semnalizarea era doar o sageata galbena cu "inainte",peste acea alba cu virajul permis la stanga(veche),marcaj care nu l-am avzut din cauza masinilor,era coada la semafor,si nici nu eram eu prea atenta.
A 2 zi,m-am uitat sa vad ce semnalizari sunt si in afara de semnul interzis la stanga care se afla cu muuuuuuuult in fata intersectie nu mai este alta semnalizare,si se vireaza intr-una stanga,o gramada de masini,avand in vedere ca se circula pe acel drum si nici nu e deranjata circulatia.
As vrea sa depun contestatie,pentru ca mi se pare incorecta semnalizarea,ar trebui ceva semn in intersectie,obligatoriu inainte sau cu interzis la stanga.Dar nu stiu ce articol din ce lege sa scriu in plangere.
Multumesc pentru raspuns.