avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate botezclaudia

Activitate botezclaudia

Bună seara! Ma numesc Botez și copilul meu împlinește anul viitor 6 ani pana la 31 august 2023. Din cauza pandemiei nu l-am dat la grădinița și nu aș dori să îl înscriu nici anul acesta. Voi putea să îl înscriu la clasa pregătitoare, va fi primit daca nu a frecventat grupa mare? Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Mulțumesc
Bună ziua! Eu si sotul dorim să trecem un apartament pe numele copilului dar acesta este minor. Cum putem proceda? Unul dintre noi trebuie să îl reprezinte? Aștept un răspuns. Mulțumesc
Răspuns la discuția Administratorul de bloc
Să știți că aveți mare dreptate. Și la noi Este același lucru. Nu știe nimic. Joacă cum îi cântă un anumit proprietar. Dacă ați știi cate ilegalități sunt!
Răspuns la discuția Președintele de bloc
Sunt un simplu proprietar care a făcut o cerere și care a cerut Nr de înregistrare și ștampilă. Așa am aflat că nu se află la dânsul ci la un membru din comitet care folosește ștampila in numele acestuia . Eu am un act folosit de acea persoana. Deci ce e de făcut?
Mă confrunt cu o nouă situație. Unde trebuie să mă adresez dacă ștampila asociației nu se afla la președinte ci la o altă persoană din bloc? Care sunt pașii de urmat? Mulțumesc
Răspuns la discuția Administratorul de bloc
Mulțumesc
Unde se poate reclama faptul că administratorul de bloc și nici comitetul nu vor să afișeze copii după atestatul și calificarea administratorului? Noi, proprietarii, avem dreptul să știm acest lucru?
Mă interesează cati proprietari trebuie să fie de acord, conform noii legi a asociației, pentru a se adopta o hotărâre: jumătate plus 1 sau două treimi? Dacă se face ședință doar cu proprietarii unei singure scări (pt că doar așa pot să facă anumite aranjamente) se consideră adunare generală? Aș aprecia daca ar putea să îmi răspundă cineva. Mulțumesc
Aș dori să știu cum este ales administratorul de bloc? Astăzi când am platit întreținerea am aflat că de la 1 februarie vom avea un nou administrator. Nu s-a ținut nici o ședință în acest sens. Nu e nevoie și de acordul proprietarilor? Unde se poate reclama acest fapt? Mulțumesc
Am toate avizele pt construcția unui balcon dar prin CU mi se cere și un Nr cadastral pt teren. Problema este că nu toți coproprietarii vor să semneze. Ce altă soluție am pt a face cadastrul celor 3 m de teren??? Dacă solicit un titlu de proprietate pt cota-indiviza mai este necesar acordul coproprietarilor??? Ce soluții îmi recomandați? Menționez ca e singurul lucru pe care îl mai am de făcut pt a depune actele pt eliberarea certificatului de construcție.