avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate bayramovici

Activitate bayramovici

Anual contabilul care isi desfasoara activitatea pe societate , este constrans de asociatia profesionala sa cotizeze cu 3 categorii de cotizatii :
1 cotizatie profesionala fixa persoana fizica
2 cotizatie fixa de achitat in contul societatii de contabilitate
3 cotizatie variabila in sensul retinerii unui procent din cifra de afaceri a societatii.
Este legal sa fiu obligat sa cotizez la asociatie atat pe persoana fizica cat si pe persoana juridica pt exercitarea profesiei de contabil ?
Cnf DEX cotizatia este o suma fixa . Cum poate fi o suma fixa in acelasi timp si variabila ? Nu inteleg termenul cotizatie variabila .
Am achitat doar cotizatia profesionala dar asociatia ma ameninta ca imi radiaza societatea comerciala inregistrata la Registrul Comertului iar pe mine ma radiaza din tabloul CECCAR .
Va rog sa imi spuneti daca este corect sa cotizez cu trei categorii de cotizatii pentru faptul ca sunt contabil autorizat si imi desfasor activitatea pe firma .
Multumesc !
Răspuns la discuția Regularizare cerere de apel
Mulțumesc !
Am uitat sa semnez cererea. Pot reveni la in ziua urmatoare sa regularizez cererea din propria initiativa , la registratura sa semnez exemplarele depuse la dosar sau depun alta cerere cu acelasi continut dar semnata ?
vreau sa trec de la evaluare la pret vanzare la evaluare la cost de achizitie incepand de luna viitoare. Este legal?
Multumesc!:D
Răspuns la discuția RAPORTUL DE GESTIUNE
multumesc mult:)
RAPORTUL DE GESTIUNE SE INTOCMESTE PT FIECARE GESTIUNE GLOBAL-VALORICA SAU LAOLALTA?
MIE PROGRAMUL SAGA MI LE IA LA GRAMADA. SI NU CRED CA E IN REGULA.
VA ROG MULT SA-MI RASPUNDETI !
MULTUMESC!
MULTUMESC MULT DOAMNA ! ACUM AM INTELES SI M-ATI FACUT FERICIT.
:dance3:
VA MULTUMESC! CRED CA AM INTELES--- CU EXCEPTIA FORMULEI 425=5311 TOATE INREG CONTABILE SE VOR EFECTUA IN ZIUA INREG STATULUI DE PLATA SALARII ADICA PE 31 OCTOMBRIE.
IN ACEEASI ZI VIREZ LA BUGETUL STATULUI TOATE CONTRIBUTIILE ANGAJAT+SOCIETATE.E BINE ASA?:slap:
AM DE INREGISTRAT IN CONTABILITATE SALARIILE AFERENTE LUNII OCT.
PE CE DATA INREG FORMULELE?CAND SI CUM INREG PLATA CHENZINEI 1 DIN OCTOMBRIE?
641=421 FD SALARII OCTOMBRIE. PE CE DATA EFECTUEZ INREG?
421= CONTRIBUTII+444+425
CONTRIBUTII+444+425=5121 PLATA SALARIILOR
CT CHELT SUPORTATE DE UNITATE=CONTRIB A
.
.
.CT CH SUPORTATE DE UNITATE=CONTRIB E
CONTRIB A...E =5121
CUM TREBUIE SA ARATE BALANTA DUPA PLATA CHENZINEI1?CUM TB SA ARATE BALANTA DUPA PLATA CHENZINEI 2 (RULAJE- SOLDURI CT 421 CT DE CONTRIBUTII, IMPOZIT SALARII)?SI CARE E ORDINEA CRONOLOGICA?
MULTUMESC?
#-o