Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CUM SE INREGISTREAZA CHENZINA 1 SI 2 IN CONTABILITATE?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CUM SE INREGISTREAZA CHENZINA 1 SI 2 IN CONTABILITATE?

AM DE INREGISTRAT IN CONTABILITATE SALARIILE AFERENTE LUNII OCT.
PE CE DATA INREG FORMULELE?CAND SI CUM INREG PLATA CHENZINEI 1 DIN OCTOMBRIE?
641=421 FD SALARII OCTOMBRIE. PE CE DATA EFECTUEZ INREG?
421= CONTRIBUTII+444+425
CONTRIBUTII+444+425=5121 PLATA SALARIILOR
CT CHELT SUPORTATE DE UNITATE=CONTRIB A
.
.CT CH SUPORTATE DE UNITATE=CONTRIB E
CONTRIB A...E =5121
CUM TREBUIE SA ARATE BALANTA DUPA PLATA CHENZINEI1?CUM TB SA ARATE BALANTA DUPA PLATA CHENZINEI 2 (RULAJE- SOLDURI CT 421 CT DE CONTRIBUTII, IMPOZIT SALARII)?SI CARE E ORDINEA CRONOLOGICA?
MULTUMESC?
#-o
In CIM este trecuta data cind se platesc salariile lunare,atunci inregistrati si data avans si plata salarii..
de obicei inregistrarile cu cheltuielile salariilor se efecueaza la sf. luni dupa statul de plata .
Daca plata salariilor se efectueaza in doua etape, avans si lichidare, in cursul lunii repectiv octombrie platiti prin casa sau pe conturile de card, avansuri din drepturile salariale ale lunii octombrie,prin formula contabila 425=5121,531, la finele lunii cand veti inregistra cheltuielile cu drepturile salariale prin formula: 641=421,veti retine avansul acordat in cursul lunii prin formula 421=425, acest lucru este foarte evident deoarece prin calculul drepturilor salariale aveti obigatia retinerii avansului achitat, precum si toate celelalte retineri din salarii. formula compusa pentru evidentierea retinerilor salariale va permite acest lucru; Formula de tipul :
421=%
etc.
Soldul creditor al contului 421, reflecta drepturi SALARIALE, de plata, de achitat;
SILVIA HORVATH, Contabil
VA MULTUMESC! CRED CA AM INTELES--- CU EXCEPTIA FORMULEI 425=5311 TOATE INREG CONTABILE SE VOR EFECTUA IN ZIUA INREG STATULUI DE PLATA SALARII ADICA PE 31 OCTOMBRIE.
IN ACEEASI ZI VIREZ LA BUGETUL STATULUI TOATE CONTRIBUTIILE ANGAJAT+SOCIETATE.E BINE ASA?:slap:
Inregistrarea 425=5311 e la finele luni pentru ca reflecta avansul pe luna in curs,in schimb ch. cu salariile se reflecta in balanta in solduri,care se inchid luna urmatoare prin plati la buget si achitarea restului de plata(salar) la data de 12..15 sau 20 a luni.
Platile la buget se achita pina pe data de 25 a luni urmatoare .
Adica:avem salariile pe luna octombire inregistrate in contabilitate pe data de 31 a luni,dar declaratia 112 si platile le veti efectua pina pe 25 Noiembrie.
Nu va suparati ,dar trebuie sa aveti o contabila sa tina evidenta contabila a firmei,nu administratorul .
O zi buna..
MULTUMESC MULT DOAMNA ! ACUM AM INTELES SI M-ATI FACUT FERICIT.
:dance3:
bayramovici, utilizator