avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate Alex28

Activitate Alex28

Buna ziua.

Am urmatoarea situatie: In cadrul un proces civil/comercial, dupa fond s-a facut apel la Tribunalul specializat. Am castigat apelul si s-a acordat termen de 30 de zile pentru recurs de la comunicarea motivarii. Acum apare problema: a trecut un an si aproape 2 luni de la pronuntare si nu s-a redactat motivarea.

Am facut intre timp 2 solicitari de urgentare, dar pare ca au fost ignorate. Am vreo varianta in afara de a sta si a astepta? As mai putea face ceva?

Multumesc.
Buna ziua.

Am castigat definitiv un proces de anulare a unor acte administrative cu 2 ANAF-uri. S-au anulat o decizie de impunere a unui ANAf si decizia de solutionare a contestatiei a celui de-al doilea ANAF.

Conform sentintei am de recuperat o suma de bani, in solidar de la cele 2 ANAF-uri, cu titlu de cheltuieli de judecata.

Cum procedez mai departe: le notific pe amandoua, cum se imparte suma, care sunt urmatorii pasi .....???

Va rog ajutor.

Multumesc.
Bună ziua. Vă rog un sfat pentru următoarea situație:
- A și B sunt persoane juridice, srl-uri
- C este persoană fizică
C a împrumutat pe B cu o sumă de bani. B facturează servicii către A. B are contul poprit.

B poate solicita A să plătească în numele său către C? Cum se procedează?

Mulțumesc.
Răspuns la discuția Contestatie sau intampinare
Revin cu intrebarea initiala: daca nu fac nici contestatie nici intampinare, urmand ca la primul termen sa invoc neatingerea pragului?

Multumesc.
Răspuns la discuția Contestatie sau intampinare
Sa fiu sigur ca am inteles: Intampinare, nu contestatie? Multumesc.
Mi s-a cerut insolventa de catre un creditor. Datoria nu indeplineste insa conditia pragului de 40.000 lei, fiind mai mica. Ce imi sugerati sa fac: contestatie, intampinare, sau sa nu fac nimic, urmand ca la primul termen sa evidentiez neatingerea pragului?

Multumesc.
Răspuns la discuția Clauza contract de comision
Deci ideal ar fi sa inserez in contract o clauza prin care comenzile clientului sa treaca pe la mine, insemnand ca automat sa am acces la facturile furnizorului.
Răspuns la discuția Clauza contract de comision
Deci ideal ar fi sa inserez in contract o clauza prin care comenzile clientului sa treaca pe la mine, insemnand ca automat sa am acces la facturile furnizorului.
Răspuns la discuția Clauza contract de comision
Si in ce fel e colaborarea dvs? Contractul e intre furnizor si client? Sunteti a 3 a parte in contract?
Răspuns la discuția Clauza contract de comision
Multumesc pentru raspuns. Pentru a fi sigur ca am am explicat bine ce vreau sa fac, revin cu exemplu concret:
Eu caut clienti pentru furnizor care va livra produse pe baza de comanda. Contractul de livrare se incheie direct intre furnizor si client. Conform intelegerii mele cu furnizorul voi primi, pentru fiecare comanda ulterioara semnarii contractului, un comision (procent sau suma fixa, in functie de produs). Problema mea este de a fi sigur cele 2 parti, ulterior semnarii contractului, nu ajung la o intelegere pentru a ma elimina din schema.
E mai ok contractul de agentie?
Multumesc.