avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate victoriavic

Activitate victoriavic

Buna ziua, am un subiect destul de delicat si de lung, dar sper sa aiba cineva timpul si bunavointa si timpul necesar sa imi raspunda cu informatiie necesare.
Pe scurt, am o sora vitrega din partea tatalui si una buna. La mijloc sunt un apartament cu 3 camere si o casa mare cu teren la tara. Problema e ca sora vitrega a primit deja de la parintii mei aproximativ 11mii de euro, doar ca parintii mei nu au niciun act doveditor. Intrebarile sunt:
1. In aceasta situatie, daca oare parintii mei nu pot face cumva la notar o delaractie fara acordul surorii mele vitrege cum sa i-au dat banii aceia in cash si sa se ia in considerare ca si mostenire, fara ca aceasta sa poata ataca aceasta declaratie mai tarziu? Deci sa se considere ca parte a ei de mostenire dupa moarte.

2. Daca parintii mei ar face contract de vanzare-cumparare pe apartament cu mine, facand totusi dovada platii prin banca, ea din cate am citit tot poate sa atace in instanta contractul. Dar ma intreb, daca parintii mei ar vinde apartamentu si cu banii pe apartament mi-ar cumpara mie un alt apartament pe numele meu, iar eu declar lucrul acesta ca si mostenire/donatie (ca altfel cred ca as avea probleme la fisc deoarece nu pot dovedi provenienta banilor), oare ea nu poate sa se lege dupa moartea parintilor de acest lucru - ca ei mi-au dat mie bani cat erau in viata sa imi iau apartament si ca vrea si ea parte din banii aia?

3. Exista vreo metoda prin care parintii mei se pot asigura ca ea nu mai cere nimic din mostenire dupa moartea lor? ei vor sa-mi lase mie apartamentul, surorii bune casa de la tara, si eu sa-i dau acum cat sunt ei in viata niste bani ca sa renunte ea la mostenire, dar oare nu ma pomenesc dupa ca ea a luat banii si mai vrea si parte din mostenire?

Imi cer scuze pentru mesajul lung. Va multumesc!
Răspuns la discuția Dovedire camatarie
nici macar nu exista un act pentru datoria respectiva... de aceea persoana respectiva care in fond era un prieten de-al cunoscutului meu isi permite sa umfle suma cat vrea...
Răspuns la discuția Dovedire camatarie
nu stie nimeni unde pot cere niste sfaturi?
primesc 500 lei + 200 lei alocatia pana la 2 ani nu?
Sunt in concediu de crestere al copilului pentru doi ani ( am deja 1 an implinit din 2 ) si doresc sa plec in strainatate cu contract de munca printr-o agentie... Daca fac acest contract pierd indemnizatia de crestere a copilului?
Am un prieten care acum 3 ani a imprumutat 1000 ron de la o persoana ( 10 mil. vechi ), a reusit sa dea 2 inapoi, dar apoi, din cauza unor circumstante nu a mai putut da banii. Doar dupa cateva luni de intarziere, camatarul a inceput sa creasca suma datorata, ajungand anul trecut undeva pe la 100 mil vechi dupa spusele lui. A facut amenintari atat prietenului cat si unor persoane din familia lui. Intre timp, prietenul meu a rupt legaturile cu toti si camatarul a incetat, dar acum ca iar vorbeste cu familia, camatarul incearca iar sa dea de el. Ce il sfatuiti sa faca in situatia asta? Problema e ca prietenul meu nu vrea sa vorbeasca nici la telefon cu el ca spune ca sigur il ameninta, dar eu cred ca ar trebui sa vorbeasca pentru a avea o dovada ca il ameninta. Convoririle se pot scoate daca mergem la politie sa il acuzam de hartuire/camatarie? Unde pot cere niste sfaturi in domeniu? Situatia e mai deosebita si nu e usor de vorbit pe internet deoarece e mult de scris pentru a explica tot.
De ce anume e nevoie pentru a obtine o locuinta anl (sa o inchiriez)? Ma refer ce conditii trebuie sa indeplinesc? Exista un punctaj anume?
Copilul meu poarta numele tatalui, desi eu sunt cea care ia indemnizatie si alocatia copilului e tot pe numele meu... In aceasta situatie ( + nu suntem casatoriti, doar locuim impreuna) trebuie sa anunt undeva daca ne despartim si plec cu copilul acasa la parinti? Oare cine e indreptatit sa ia copilul pana incepe procesul la tribunal?
La tribunal ma pot folosi de faptul ca tatal copilului e violent pentru a obtine custodie totala? m-a agresat o data fizic si am chemat politia, ne-au luat datele la amandoi, dar nu am depus plangere oficiala, a ramas doar sesizarea ca i-am chemat...ma pot folosi oare de asta?
O persoana cu handicap de vedere este scutita de plata taxei noi numita timbru verde atunci cand inmatriculeaza pentru prima data o masina in Romania? Pe ei ii influenteaza in vreun fel daca au o masina in posesie?