Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de crestere al copilului si contractul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de crestere al copilului si contractul de munca in strainatate

Sunt in concediu de crestere al copilului pentru doi ani ( am deja 1 an implinit din 2 ) si doresc sa plec in strainatate cu contract de munca printr-o agentie... Daca fac acest contract pierd indemnizatia de crestere a copilului?
1. Se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC incepand cu ziua urmatoare aceleia in care realizati venituri profesionale impozabile (asa cum sunt si veniturile obtinute din prestarea unei munci in strainatate).

2. - Pentru ca ati optat pentru CCC pana la 2 ani si daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an veti putea beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- Adica veti primi salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 500 lei lunar.
- Pentru aceasta va prezentati la Primarie cu dovada ca obtineti venituri si completati cererea pentru stimulentul de insertie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
primesc 500 lei + 200 lei alocatia pana la 2 ani nu?
1. Alocatia de stat pentru copii nu are nici o legatura cu indemnizatia pentru CCC sau cu stimulentul de insertie, ea se plateste in cuantum de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi 42 lei lunar pana la 18 ani.

2. Despre stimulentul de insertie v-am spus in mesajul precedent: 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.