avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate stancu_sergiu

Activitate stancu_sergiu

Sunt executat silit de 2 ani, as avea o intrebare, suma pentru care sunt executat silit creste de de la luna la luna sau de la an la an, sau ramane fixa asa cum am primit instiintare
Buna Seara, as avea o intrebare; Sunt in divort cu sotia si avem luat un credit de la o banca pe care nu l-am mai platit, si ca atare am ajuns sa fiu executat silit ( deocamdata nu au ce), creditul a fost luat cu buletinul si cu adeverinta de venit a mea si a sotiei, ea fiind coplatitor. In urma divortului cine plateste tot creditul , eu singur sau amandoi ? Exista vreo lege prin care se imparte creditul, se poate intelege cu Kruk sa se imparta 50-50 creditul chiar daca viitoare mea fosta sotie nu accepta lucrul acesta?


Discuție Divort
Am o nelamurire, sunt casatorita de 7 ani si vreau sa divortez dar problema e urmatoarea eu stau cu sotul in casa soacrei, adica sunt cu adresa din buletin pe casa ei poate aceasta sa ma dea afara din casa inainte de terminarea divortului avand in vedere ca am o fetita de 5 ani cu fiul ei. Va multumesc.
Va rog sa ma ajutati sunt intr-o situatie disperata, am 18 h de teren si sunt in asociatie date de mama pe 10 ani dar acuma vrem sa le scoatem afara pentru a le lucra noi dar persoana care lucreaza acuma pamantul nu vrea. Ce variante am? Cum pot ataca contractul? Ce pot sa fac? In contract e specificat ca se poate scoate dar de comun acord, dar eu vreau el nu asa ceva nu exista .Va multumesc.
Discuție Succesiune
Am 18 h de teren agricol extravilan si as dori sa stiu daca se poate cat m-ar costa succesiune pe aceasta suprafata avand in vedere ca trebuie facuta de pe bunici pe parinti si sa ajunga la mine. Va multumesc
Răspuns la discuția executor judecatoresc
nu dispun de bani, dar poate asa reusesc sa platesc esalonat datoriile
de ceva timp nu mi-am mai platit banca si sunt urmarit de un executor si as vrea sa intreb daca imi deschid o intreprindere individuala(I.I.) pe numele meu si cumpar teren acel teren poate fi executat?
Răspuns la discuția rate la banca
daca mi se blocheaza conturile eu cui trebuie sa ma adresez ca sa pot scoate 2/3 din salar?
Răspuns la discuția rate la banca
deci sa inteleg ca nu pot sa pierd proprietatile parintilor cat timp traiesc iar daca mor si eu renunt la mostenire ma pot trezi cu un dosar penal??, atunci care ar fi cea mai bun metoda de instrainare a bunurilor parintilor mei catre copilul meu? Donatia poate fi atacata de altcineva decat cei din familie?, poate fi atacata donatia de banca sau de executor? Iar eu daca pe viitor o sa fiu angajat pot sa-mi blocheze contul bancar ca in situatia de fata(acuma e gol, doar caii de la bicicleta pe care nu o am pot sa execute), eu am inteles ca pot pune poprire pe 30-50 % din venitul meu si al sotiei, daca ne ia tot venitul nu mai avem din ce trai, se poate intampla asa ceva?ca daca da nu o sa mai fiu angajat cu acte o sa lucrez la negru
Discuție rate la banca
in 2008 am facut impreuna cu sotia un credit de nevoi personale la banca pe care l-am platit cam un an, si am renuntat deoarece ca tot s-a marit rata si nu am mai putut plati, de garantat nu am garantat cu nimica si nici nu am avut garantisi nici nu avem nimica pe numele nostru.Acum cateva zile am primit o instiintare prin care sa platesc tot creditul si o suma mare pt cheltuieli cu dosarul meu. Aceste probleme se pot extinde asupra proprietatii parintilor mei ? ii pot executa? chiar daca eu si sotia am semnat contractul? Si as mai avea mai o intrebare, proprietatile care sunt pe numele parintilor pot fi trecute pe copilul meu care are 5 ani, cum si in ce mod, eu ca singur mostenitor pot sa renunt la mostenire din proprie initiativa si mostenirea sa ramana la copilul meu (singurul nepot al parintilor)fara a fi atacata de banca sau de executor?