avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate iuriana

Activitate iuriana

Vă rog să-mi spuneţi care este termenul în care se poate contesta o sancţiune disciplinară în cazul funcţionarului public şi în ce temei legal.Vă mulţumesc
Aş dori sa-mi spuneţi care este termenul de contestare a unei decizii de sancţionare cu Mustrare scrisa a unui funcţionar public
Ma poate ajuta cineva cu cateva exemple de indicatori de performanta asociaţi obiectivelor de resurse umane?


Vă rog să-mi spuneţi care e procedura în cazul reorganizării unei instituţii publice....Printr-o hotarare de guvern s-a aprobat organigrama şi regulamentul de organizare si functionare a instituţiei,,,Ce această ocazie au dispărut anumite funcţii publice de conducere iar altele s-au înfiinţat....După publicarea acestei hotărâri în monitorul oficial, s-a solicitat avizul ANFP pentru funcţiile publice stabilite....Vă rog să-mi spuneţi care este următorul pas după avizarea ANFP. ....Bănuiesc că se vor face eliberările din funcţiile desfiinţate şi numirile în noile funcţii înfiinţate pentru cei care îndeplinesc condiţiile ...adică pentru cei a căror fişe de post nu se modifică mai mult de 50%....Vă rog să mă lămuriţi care este întreaga procedură....
Vă mulţumesc
Aş avea rugămintea să îmi spuneţi dacă un funcţionar public, ocupant al unei funcţii publice de execuţie consilier cls.I grad superior ( cu studii superioare economice) poate ocupa o funcţie publică vacantă de auditor publlic intern . Menţionez că funcţia de auditor este vacantă şi ambele funcţii despre care vă vorbesc sunt în aceeaşi instituţie. Cum ar fi posibil ca ocupantul funcţiei de consilier cls.I, grad superiro să fie trecut pe funcţia de auditor? Este posibil? Daca da aş dori să-mi spuneţi calea legală cât şi condiţia de ocupare a funcţiei de auditor...Trebuie să aibă vreun atestat? Vă rog din suflet să ma ajutaţi în această problemă....
Cu mulţumiri....