avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate nemteanul1980

Activitate nemteanul1980

Buna ziua,

Revin cu o problema ridicata si anul trecut si pe care nu am rezolvat-o inca. Voi incerca sa dau un context mai detaliat acum:

In vara anului 2009 am vandut o motocicleta unui amic. Am pregatit dosarul necesar pentru politie ( act de vanzare cumparare, fisa fiscala,i-am dat actele originale ( certificat inmatriculare, carte de identitate, am primit banii),dar intrucat era duminica nu am ajuns efectiv sa il depunem. Timpul a trecut, am tot amanat, intr-un final am lasat-o asa amandoi.

In vara lui 2010 amicul in cauza a vandut motocicleta mai departe unei persoane fizice din Constanta. Au pregatit toate actele ca si cum vanzarea s-ar face intre mine si respectivul, i-a dat actele in original si m-a anuntat ulterior, practic a semnat in locul meu fara sa imi spuna :(.

L-am contactat pe respectivul din Constanta de cateva ori sa mergem la Politie sa facem transferul de proprietate efectiv, sa scap de grija motocicletei, eram dispus sa trec peste chestia cu actele facute direct. Din pacate nu am reusit sa ne intalnim, iar intre timp inteleg ca motocicleta a fost vanduta inca odata in Bucuresti, folosita pe circuit si vanduta ca piese de schimb intr-un final. Nu am aflat numele "proprietarului" din Bucuresti.

Situatia de astazi sta asa:
a) Eu sunt proprietarul in acte atat la Administratia Financiara cat si la Politia Rutiera.
b) Motocicleta nu mai figureaza cu RCA platit, tind sa cred ca chiar a fost vanduta ca piese de schimb. In orice caz, nu au ajuns la adresa de domiciliu amenzi de circulatia sau alte notificari in legatura cu evenimente rutiere in care sa fi fost implicata.
c) Am reusit sa obtin doar copia dosarului facut intre amicul meu si persoana din Constanta, mai exact am copia certificatului de inmatriculare, a cartii de identitate si a contractului facut in 2010 intre mine si constantean.
d) Nici eu nici amicul meu ( cel putin asa sustine) nu am mai gasit actul original de vanzare-cumparare facut intre noi 2.


Stiu ca e o situatie complicata, tot ce as vrea ar fi sa scot motocicleta de pe numele meu din evidentele rutiere, fara a incalca legea intr-un fel. Am fost sfatuit sa ma duc la politie sa declar pierdute actele si sa o radiez ca si cum a fost dezasamblata/pierduta de catre mine, dar nu mi se pare o solutie buna intrucat pot aparea urmari neplacute in viitor.

Orice idee sau sfat este binevenit, va multumesc!
Va multumesc mult!

Realizez ca probabil pe fondul emotiilor nu reusisem sa conturez exact intrebarea care ma macina, dar dumneavoastra ati punctat exact lucrurile care imi erau neclare, si anume:
1. Daca doreste apartamentul, sa il poata prelua cu tot cu datorii in cazul in care banca accepta, nu sa raman eu cu datoriile si ea cu proprietatea.
2. Daca nu isi permite, sa stiu ca am o sansa sa imi ramana mie, eu singur pot prelua ratele fara codebitor.

In practica o voi lasa sa locuiasca in continuare in apartament chiar si in varianta 2, deoarece avem 2 copii minori care oricum vor avea de suferit de pe urma divortului si nu vreau sa complic lucrurile si mai mult.

O duminica frumoasa!
Va multumesc pentru raspuns!

In cazul acesta dreptul meu asupra apartamentului cum va fi compensat de instanta? Voi consulta cel mai probabil un avocat, dar e constitutional sa iti fie revocat un drept de proprietate fara sa primesti despagubiri, ba mai mult, sa platesti in plus?

Detin impreuna cu sotia un apartament contractat prin credit ipotecar. Titularul contractului de credit sunt eu, sotia fiind codebitor. Bunul a fost achizitionat in timpul casatoriei.
Din pacate urmeaza sa divortam si as vrea sa lamuresc urmatorul aspect:
In urma partajului, daca ea va ramane cu apartamentul, exista posibilitatea ca eu sa raman codebitor la credit, sau mai rau, titular al creditului??? Adica sa pierd si dreptul de proprietate comuna si sa platesc in continuare ratele?
Inteleg din diverse forumuri si discutii ca banca trebuie sa isi dea acordul pentru efectuarea partajului. Din calculele mele, doar venitul sotiei nu va fi suficient sa preia singura contractul de credit, iar codebitori doritori nu are.

Va multumesc!
ynocentta a scris:

Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti bunul ca urmare a vanzarii acestuia
In baza declaratiei notariale,autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea bunului de pe rolul dvs fiscal-conditionat de achitarea integrala a debitelor acumulate


Va multumesc pentru raspunsul prompt, voi merge la notar. In afara de rezolvarea problemei fiscale, este necesara si clarificarea situatiei la Politia Rutiera intr-un mod sau altul? Dupa cum am spus, in momentul vanzarii am predat Cartea de Identitate in original precum si Certificatul de Inmatriculare( cu mentiunea instrainare), dar atat.
Buna ziua!

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
In vara lui 2010 am vandut o motocicleta inmatriculata pe numele meu. Am facut contract tip de vanzare/cumparare, am predat cumparatorului certificatul de inmatriculare si cartea de identitate.
Din pacate nu am fost la momentul respectiv sa radiez motocicleta si ulterior am plecat din tara, ignorand acest aspect.
In momentul de fata nu stiu cum sa procedez. La primaria de resedinta figurez in continuare cu impozit pe motocicleta. Am luat legatura cu cumparatorul, dar mi-a spus ca intre timp a dat vehiculul unei terte persoane care nu mai este de gasit.
Am ramas cu fotocopiii dupa contractul de vanzare cumparare, cartea de identitate si certificatul de inmatriculare, dar asta e tot ce am.
Ce procedura/demers pot initia pentru a rezolva situatia si a radia vehiculul de pe numele meu?

Va multumesc!