avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate salabin

Activitate salabin

Ionut-D m-ai facut sa zambesc pe ziua de azi. nu, nu este deloc asta raportul de interes intre inm si barou. anul trecut au inceput examenul pentru primire in profesia de avocat 2997 candidati. ca au ajuns pana la sfarsit cu bine doar aprox 20% asta este alta poveste :)

RalucaNcs daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca si eu simt ca sunt intr-o mare mare criza de timp :) ii mai spuneam cuiva astazi ca este important sa nu ne mai crizam si sa punem mana pe carte sa citim relaxat, cu conditia sa o facem zi de zi. parerea mea!
Răspuns la discuția admitere barou 2013

Aici aveti un dictionar de adagii si locutiuni latine frecvent utilizate [ link extern ]

Ar mai fi aci aici ceva despre succesiune [ link extern ]

Mai este si aici examenul din 7 Dec 2012, sa vedem cum a fost [ link extern ]

Si cand aveti chef sa cititi despre "esenta dreptului", ii spun eu, Cititi de aici [ link extern ]



Răspuns la discuția admitere barou 2013
LuchianSeb - Dar... Nu inteleg tu nu ti-ai definit o prioritate. Ceva ce-ti doresti, sau ti-ai propus sa devii? E diferenta intre cele doua. Nu poti alege asa.. "la care intru, intru". Cum sa spui "daca se merita sa dau examenul de primire in barou" adica ce crezi, ca nu o sa fii acceptat!? Sa-ti spun ceva: Si eu am dat examenul de primire in barou, si nu am luat. Am adunat doar 4,5. Asta nu inseamna ca la INM as fi luat mai putin, ci ca nu am invatat cat trebuia, cand trebuia pentru ceva ce-mi doream. Ai destul timp, daca te hotarasti, sa faci ce vrei! stabileste-ti prioritatile si pune mana pe carte.

Eu am mai citit de aici despre actul juridic civil si altele din Noul Cod Civil. Poate va este de folos: [ link extern ]
Răspuns la discuția admitere barou 2013
da, mi-am facut cont ca sa pot lasa un mesaj la subiectul admitere barou 2013. avocat.net are spete si probleme reale, este un loc unde poti primi sfaturi de la avocati si alti experti, si nu am indemnat la parasirea site-lui! eu am spus ca pe tactic-girl.ro se studiaza online pentru promovarea examenului de primire in profesia de avocat. si nu ROG pe nimeni sa se alature ca sa fac eu un ban. cine vrea sa vina vine, cine nu, nu. Este o initiativa in sprijinul celor care au nevoie sa discute despre tematica, grile si spete, pe baza tematicii date de UNBR in ultimii doi ani la examene. Asta pentru ca eu cred ca este mult mai usor sa inveti in grup, decat singur. si cred ca avocatnet.ro a inteles ca este o chestie utila, iar daca nu imi poate sterge mesajele. atat e de simplu..
exact cum aici in subiect se anunta ca a aparut nustiuce carte, cu sinteze din care poti studia, asa am anuntat si eu ca a aparut un loc unde poti studia impreuna cu altii, interactiv adica.
Răspuns la discuția admitere barou 2013
quiras a scris:

salabin a scris:

Exact asta ne ramane de facut, sa tocim pana in septembrie. Din cauza asta am deschis o pagina, pentru noi, de Studiu Online, dedicata exclusiv celor care iau in serios subiectul asta. Adica dedicata tuturor care doresc sa promoveze examenul de primire in profesia de avocat (stagiar). Asta pentru ca avem nevoie de pregatire. Nu este deloc un domeniu simplu. Cine doreste sa se alature studiului online este asteptat pe tactic-girl.ro pe pagina dedicata pregatirii.

Si de ce tocmai pe tactic-... ro?!
Sau pe avocatnet ,nu te simti in largul tau,ori nu este prea sugestiv numele site-lui ?!
Un An Nou ,plini de impliniri !



nu inteleg care este problema cu tactic-girl.ro, o explicatie: femeile invata tactic, a doua: este singura pagina de internet din tara dedicata studiului in vederea promovarii examenului de primire in profesie. se fac sinteze, se dezbat spete.
Sunt bune, cred. Eu nu le am. O colega de studiu merge in paralel cu udroiu si neagu. Ea zice ca se descurca. Eu ma inteleg mai bine cu udroiu si invat la fel: cu codurile langa, fara sa mai interpretez nimic. Cand te apuci de citit din ele spune-mi si mie cum sunt, ca as vrea sa stiu daca sa le iau sau nu.
Sau, completand raspunsul dl avocat Andrei Bortan, in caz ca nu ati dobandit o solida teorie juridica, incepeti cat mai curand studiul. Examenul nu este usor.
Toate informatille despre examen le poti gasi si aici: [ link extern ]

Va fi la fel, cred, si anul acesta!
Si mai trebuie dovedit, preventiv, ca buni e in deplinatatea capacitatilor mentale la ai lui, onorabili, 91 ani.
Cel mai bine este sa faceti un contract de vanzare cumparare intre bunicul tau si copiii tatalui tau :) sau intre buni si tatal tau. Fara clauze de intretinere ca inteleg ca nu e nevoie atat timp cat casa parinteasca ramane tot acolo.
Răspuns la discuția admitere barou 2013
Albertokurty este foarte buna cartea de grile a lui Udroiu. Eu o am dar imi este de folos si linkul tau pentru ca e mai usor sa o iau de la capat fara sa fie nevoie sa-mi acopar mazgaliturile si insemnarile din cartea mea :)