avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate adinaadina

Activitate adinaadina

Multumesc frumos de raspuns!
Din cate stiu la momentul incheierii contractului sa sufere de vreo afectiune.
Am facut si adresa la judecatoria in raza careia locuieste pentru a-mi comunica daca a fost pronuntata vreo sentinta privind punerea sub interdictie sau instituirea curatelei asupra vanzatorului, iar raspunsul a fost negativ.
anul trecut am cumparat un apatament de la x (incheiat la notar) si de cateva zile am aflat ca vanzatorul a avut acum cativa ani ceva probleme si a fost internat la psihiatrie. pot afla cumva daca in momentul incheierii contractului avea discernamant? poate cere cineva anularea contractului avand in vedere ca nu are urmasi?
Va multumesc
In prima faza s-a discutat despre cesiune, ca apoi sa spuna ca PF doreste majorarea capitalului SC din Olanda cu actiunile ce le detine la SC X SA.
Mai multe detalii nu mi-a dat.
Stiu ca majorarea de capital prin cooptare de asociat urmata de cesiune dureaza mai putin, dar nu poti obliga pe cineva sa faca ceva doar pentru ca este mai simplu.

Va multumesc
Si mie mi se pare logic sa pun hot SC din Olanda, dar de la registru au spus ca nu trebuie, si nici de declaratia de la notar nu au spus nimic.
Nu am nimerit la cine trebuia la registru, si nu am intrebat pe cine stie mai bine. Cu persoana asta am mai partit sa imi spuna ca imi trebuie anumite acte si cand le-am depus la colega ei mi-a cerut si alte acte.

Multumesc.
Am urmatoarea speta: SC X SA are 2 asociati: o persoana fizica si una juridica. PF vrea sa cesioneze toate actiunile sale la o societate din Olanda (de fapt sa faca un aport la capitalul social, cu actiunile ce le detine la SC XSA, la o SC din Olanda).
La registru comertului mi s-a spus ca trebuie sa duc:
- actul constitutiv actualizat
- hotararea asociatilo
- cazier judiciar/fiscal al societatii din Olanda si a reprezentantului sau
- scrisoare de bonitate a SC din Olanda
De alte hartii nu mai este nevoie? Mi se pare prea putin. Se cer mai multe hartii pentru deschidere punct de lucru!

Va multumesc anticipat.
Bunicii mei au cumparat un apartament, iar dupa moartea bunicului bunicii ia revenit o cota de 1/3 (nu mai stiu exact cota), iar restul mama mea. Poate bunica mea sa lase mostenire sau sa faca un contract de intretinere, sau orice altceva, cu cota ei din apartament. Am uitat sa mentionez ca mama si bunica locuiesc impreuna in acel apartament.

Va multumesc!
Buna ziua!

Am si eu o nelamurire: puteti sa imi spuneti daca este mentionat intr-o lege obligativitatea firmelor de a intretine/repara fatada sediului sau agentiilor?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Declaratie model 2 sau 3?
Stiu si eu ca adaugarea presupune actualizarea actului constitutiv, ma refeream la completatul declaratiilor
Răspuns la discuția Declaratie model 2 sau 3?
Acum vreau sa il adaug in actul constitutiv.
Este vreo diferenta daca il adaug acum sau il am deja?

Va multumesc