avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate IsBlacks

Activitate IsBlacks

Buna ziua,
Am achizitionat acum cateva luni un autovehicul de la o persoana cunoscuta/prieten.
Pana in momentul de fata nu am facut contractul de vanzare cumparare, eu avand toate actele masinii.

As dorinsa inmatriculez masina si am o intrebare: Fostul proprietar in momentul incheierii contractului de vanzare cumparare cu prietenul meu, a scos masina de la fiscal, dar prietenul meu nu a bagat-o la fiscal.
Cum pot proceda pentru a putea inmatricula masina pe numele meu?
Buna seara, la punctul 1 m-am referit la faptul daca exista vreo lege care sa ma oblige sa returnez contravaloarea produsului numerar, in firma mi se sugereaza mereu sa nu returnez contravaloarea cash, ci prin virament bancar.
Buna seara!

Lucrez intr-o firma la departamentul de retur si as vrea sa ma ajutati sa inteleg anumite lucruri:

1. Din punct de vedere legal, sunt obligat sa returnez contravaloarea produsului cu numerar, indiferent de modalitatea de plata folosita de catre client?

2. In cazul unor produse ce se doreste a fi returnate dar ambalajul este deteriorat, produsul prezinta urme de folosire(zgarieturi fine, etc) este legal sa aplic o penalizare clientului din valoarea totala a produsului?
Asa imi este sugerat, dar nu stiu cat de legala este procedura.

3. Exista un termen minim/maxim in care trebuie sa returnez banii?
In mod normal in firma este o singura zi pe saptamana in care se fac platile catre clienti.
Buna seara, am achizitionat fara contract de vanzare-cumparare de la un prieten un autovehicul, care la randul sau l-a cumparat fara contract de vanzare-cumparare. Doresc sa stiu daca exista vreo care sa il inmatriculez, sau sa ii scot numere provizorii. Ca acte am contractul de vanzare-cumparare intr-e primul proprietar din romania si cel de-al doilea, eu fiind al 4-lea, am brief-ul mic si pe cel mare, chitantele de la cele 2 numere provizorii scoase de al doilea proprietar si doveziile de circulatie expirate.

Va Multumesc!
Buna seara, am si eu o nelamurire, si anume in ce perioada de timp se prescrie o amenda contraventionala pentru tulburarea linistii publice?
Buna seara, am si eu curiozitatea ce sanctiuni se pot aduce unui angajator ce are angajata o persoana fara nici un contract sau act, ce sanctiuni se pot aduce angajatului, si cum se poate proceda pentru reclamarea unui astfel de angajator
Discuție Controlori RATB
am si eu urmatoarele intrebari:
1. Un controlor ratb are dreptul de a lua de la mine buletinul? deoarece eu stiu ca trebuie prezentat, nu inmanat
2. Controlorii au dreptul de a ma tine impotriva vointei mele in tramvaiautobuz etc

Va multumesc!:D
buna ziua, am si eu o intrebare: aseara in jurul orei 1 noaptea eram pe spaiul independentei(podul de la izvor) si am aruncat 2 petarde in apa iar jandarmii m-au oprit deoarece tulburam linistea locatariilor, eu am incercat sa le explic ca le aruncam in apa tocmai ca sa nu deranjez locatarii, in procesul verbal la alte observatii au scris ei " recunoaste fapta" altceva nu am fost lasat sa scriu. amenda a fost 250ron deoarece sunt minor. As dorii si eu sa stiu niste lucruri: daca o platesc la sfarsitul lunii tot 250ron platesc sau mai mult? si am inteles ca dupa ce o platesc trebuie sa ma duc pe strada jandarmeriei, la sediul lor sa depun copie dupa chitanta, accea copie nu poate fii trimisa si prin email sau posta?