avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate Andrey23

Activitate Andrey23

Buna ziua vreau sa stiu daca se poate executa silit un apartament luat cu credit ipotecar ? Precizez ca sunt cu ratele la zi si apartamentul este bun comun cu sotia mea.
Am fost administrator la o companiea aceasta a dat faliment a avut credite luate de la banci. Am garantat creditul cu contract de fideiusiune. Momentat firma este in faliment si urmeaza sa se vanda bunurile acestia ca ulterior sa se imparta bani. Banca ma executat silit pentru datoria restanta luata de firma in faliment. Vreau sa stiu ce urmeaza daca se scoate la licitatie apartamentul? daca sotia poate sa cumpere de la mine partea din apartament? daca se poate executa apratamentul? Multumesc
Am deschis un ii recent cu activitatea de bar si as vrea sa stiu ce sa bifez la determinarea venitului net? Care ar fi cea mai mai buna metoda?
Răspuns la discuția Accordul vecinilor!
dar daca incep activitatea si vin cei de la Directia de Sanatate Publica sa masoare nivelul de zgomot asa se poate functiona?
Buna ziua am o firma si vreau sa deschid un bar la parterul uni bloc! Am fost la primarie ca sa stiu de ce acte am nevoie. Pe langa multe avize mi-au zis ca trebuie sa am si accordul vecinilor. In stanga si dreapta am doua firme care functioneaza cu una din aceste firme am un proces si nu cred ca o sa imi dea accordul. M-am dus la vecina de deaspura o baba care la randul ei nici ea nu vrea sa imi dea accordul. In cartea funciara spatiul respectiv este inregistrat ca si spatiu comercial. Pot sa incep activitatea fara accordul vecinilor daca spatiul este inregistrat ca si sptiu comercial? Ce as putea face in situatia sata ca sa pot functiona?
Buna ziua, acum 2,3 ani am cumparat un spatiu comercial de la o firma, am facut toate actele numai ca nu am facut masuratori pentru spatiu daca am metri patrati ca in contractl de vanzare cumparare si in cadastru. Anu asta am hotarat sa imi deschid o afacere si am chemat o echipa sa imi faca masuratorile si schita spatiului ca sa imi fac o usa de aprovizionare in spate. Vecinul de langa mine a facut cu primul proprietar( au fost in jur de 5 sau 6 proprietari pana sal cumpar eu) un act precum el ii da dreptul de folosinta pentru usa de aprovizionare si holul aferent in jur de 6 metri patrati acest hol in cadastru imi apare mie nu pe schita lui iar eu platesc impozit pt el la stat . Cand am cumparat spatiul am vazut ca am un peret care nu imi da voie sa ies pe usa de apropizionare si sa folosesc holul. Am chemat o echipa sa imi faca masuraTorile pt primarie sa imi fac o usa de aprovizionare, alta decat cea din cadastru. dupa ce echipa mia facut masuratorile imi reesea din schita lor ca in loc de 77 metri patrati pe care ii am in toate actele eu am doar 72 de metri patrai inclusiv holul si usa de aprovizionare ocupate de vecin. Cei de la primarie nu miau dat voie sa fac alta usa ca , in schita mea aveam deja o usa de aprovizionare. In schita de la cadastru usa si holul reese ca este al meu. in planul meu de la cadastru am o usa de acces clienti si o usa in spate pentru aprovizionare. Vecinul de langa mine ocupa o suprafat de 6 metri patrati exact unde este holul cu usa pentru aprovizionare. Mam dus cu vorba buna sa lamuresc lucrurile si am vrut sa imi arate actele ca holul ocupat de el ii apartine. A inceput sa ma injure si sa imi spuna ca vreau sa ma imbogatesc pe spatele lui. Am facut o reclamatie la politia locala ca nu puteam sa ma inteleg cu el . Au venit eram eu , vecinu si cei de la politia locala. Vecinu meu a scos un act facut cu primul propritar al spatiului precum ca, are drept de folosinta impreuna cu proprietarul respectiv acel holul . Nu am mai zis nimica decat lam rugat sa facem masuratori din nou platite de mine la spatiul lui si la spatiul meu sa vad daca corespund metrii lui patrati conform schitei lui. El a refuzat. Ce pot sa fac si daca am castig de cauza daca il dau in judecata? Daca am castig de cauza vreau sai cer si daune pentru injurii aduse mie si familei!?
Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ce registre am nevoie, daca trebuie depuse declaratii la sfarsit de luna si care sunt acelea , si cum se tine contabilitatea?
Am fost la camera de comert am deschis un II am luat certificatul de inregistrare si cel constatator si as vrea sa stiu ce trebuie depus la finante si cum se tine contabilitatea pentru un II si pe ce program de contabilitate as putrea tine evidenta???
Buna ziua, as dori sa stiu si eu daca pot accesa fonduri europene pentru o linie de productie hrana animale companie?
Buna ziua, as dori sa știu dacă se pot accesa fonduri europene pentru o linie de productie pentru morarit , grâu si porumb?