avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate cme2097

Activitate cme2097

Buna,

Am achizitionat un apartament in 29 mai 2014 (complet finisat), direct de la dezvoltator. Din motive personale nu m-am mutat decat in 2015 incepand cu luna aprilie. Saptamana trecuta s-a inundat tavanul din baie a vecinului de sub mine. De asemenea pe peretele din dormitorul meu (perete comun cu baia) a aparut o pata mare umeda.

A venit un instalator din partea firmei de administrare a imobilului, care a spus ca este foarte probabil sa fie o problema la scurgere. Pentru ca nu exista "fereastra de vizitare", ar trebui sparta faianta montata pe peretele fals folosit ca masca pentru cada.

Conform contractului de vanzare cumparare exista o garantie de 1 an pentru partea de finisaje. Garantia din pacate a expirat. Pentru partea de vicii ascunse e mentionat art 1707, dar nu e specificata nici o garantie.

Intrebarea mea este, in acest caz, este vorba de o problema la partea de finisaje si dincauza ca a expirat garantia, trebuie sa rezolv eu problema?

Sau este vorba de un viciu ascuns si ar trebui sa remedieze problema dezvoltatorul?

Multumesc

Buna ziua,

vecina de sub mine se plange ca i se imbiba tavanul cu apa, de la scurgerea mea de la vana. Am fost la ea, am constatat problema. Am chemat instalator, care nu a detectat nici o problema la sifon si a concluzionat ca teava de scurgere este foarte probabil fisurata. Teava respectiva incepe undeva de la o adancime de 6-7cm in pardoseala mea/tavanul vecinei. Teava continua in jos, iese din tavanul vecinei apoi continua spre teava principala de scurgere (in baia vecinei).

Lucrarea ar presupune sa se sparga tavanul vecinei (cu acordul ei) sa se taie portiunea de teava din pardoseala/tavan si sa se inlocuiasca, iar totul se poate face doar din baia vecinei.

Cine trebuie sa plateasca aceasta lucrare?



Buna ziua,

avem o problema foarte mare cu vecina de sub noi. Aceasta detine un caine de talie mica, pe care obisnuieste sa-l lase incuiat in apartament. Acesta ne-a transformat viata intr-un cosmar cu schelalaiturile lui. Orice incercare de solutionare amiabila a problemei cu vecina a esuat. Asociatia de Proprietari de care apartinem a promis ca ia masuri pentru remedierea situatiei. In aprilie anul curent, s-a afisat o hotarare conform careia, pe baza a 5 plangeri primite de la locatari, incepand cu luna aprilie, se va trece la somarea persoanei in cauza de a renunta la caine. Am depus plangere dupa plangere. Ieri insa am fost anuntat ca desi am depus deja 5 plangeri, fiind insa singurul locatar, nu se va intreprinde nici o actiune. Asta cica pentru ca sa nu se interpreteze ca am ceva cu vecina.

Ce as putea face in aceasta situatie? Asociatia de Proprietari nu ar trebui sa apere interesul locatarilor?

Multumesc





Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Problema caine vecina
Buna ziua,

tocmai aici este problema, vecina nu-si asuma raspunderea pentru galagia provocata de cainele ei. Incercam sa gasim o modalitate "legala" pentru ca s-o "obligam" sa faca ceva in acest sens.

Multumesc.

ynocentta a scris:

Nu se justifica actiune in instanta ,pentru ca nu exista temei legal pentru a interzice detinere de animal de companie
Staruiti la nivelul proprietarului cainelui si explicati neajunsurile cauzate de comportamentul cainelui
In astfel de situatii in care cainele nu este agresiv,nici politia nu poate dispune masura interziceri detinerii de animal de companie
Concret,unic vinovat este proprietarul care nu isi asuma responsabilitatea instruirii animalului de companie


Buna ziua,

vecina care locuieste sub mine isi lasa cainele incuiat, fara nici un fel de supraveghere, de la primele ore ale diminetii si pana seara tarziu, in fiecare zi a saptamanii (mai nou inclusiv sambata si duminica), iar acesta ne transforma viata intr-un cosmar cu schelalaiturile lui. De cele mai multe ori incepe sa schelalaie aproape imediat dupa ce pleaca stapana si, cu exceptia unor pauze de cateva minute, o tine tot asa pana la intoarcerea acesteia. Am abordat-o de nenumarate ori pe vecina, dar problema persista. Politia, in afara de aplicarea unor amezi nu poate face nimic pentru remediererea permanenta a situatiei. Ceilalti vecini sunt si ei deranjati de caine, dar cand e vorba de a lua masuri toti dau din umeri si parca nu ar vrea sa se implice.

Ce s-ar putea face in aceasta situatie? Daca am merge in instanta, am putea sa avem castig de cauza, in sensul de a obliga vecina sa nu-l mai tina in apartament?

Multumesc anticipat