avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Activitate geaninaa114

Activitate geaninaa114

Răspuns la discuția Pensionare - vechime in Anglia
Am sesizat prin formular pe site. Vkm trimite si scrisori, sper sa ne raspunda

Cornel Vasile a scris:

Atunci sesizati CNPP sau Ministerul Muncii cu privire la aceste aspecte.

Răspuns la discuția Pensionare - vechime in Anglia
Am incercam, am trimis nenumarate mesaje prin formularul de contqct de pe site, dar nu primim niciun raspuns.
Putem trimite o scrisoare, dar e greu sa le spunem ce vrem, intrucat nu avem nicio informatie de la Casa Judeteana de Pensii Teleorman, doar ca nu au primit raspuns la scrisoare, dar ca e confdential totul si nu ne pot da nicio informatie.
Vom incerca sa le scriem.
Multumesc frumos,
Geanina

Cornel Vasile a scris:

Adreasti-va institutiei din Anglia si vedeti ce va spun si acestia, dupa care in functie de raspunsul primit puteti actiona in consecinta.

Buna seara,
Mama mea a depus cerere de pensionare acum aprox 1 an in Romania.
A adus documente de la angajatorul din Anglia prin care dovedeste vechime in munca aprox 10 luni (care ii lipseau din vechimea min in Romania).
Casa judeteana de pensii a trimis solicitare la biroul.de pensii din Anglia sa le confirme si ei faptul ca a lucrat acele 10 luni. Ei sustin ca au trimis 2 scrisori si nu au primit raspuns. Nu ne dau o copie sa incercam sa obtinem noi raspunsul (sau o copie) din Anglia si chiar ne sou ca vor inchide dosarul curand.
Ce variante avem sa obtinem o copie dupa scrisorile trimise de Casa Judeteana de Pensii?
Multumesc frumos,
Geanina
Multumesc mult!
Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti daca platile compensatorii intra in calculul indemnizatiei de crestere copil.
Situatia este urmatoarea:
- in perioada 2004-ianuarie 2013 am fost angajata unei companii
- in mai 2012 am semnat un contract de incetare a CIM (incetarea urma sa aiba loc in ianuarie 2013)
- in iulie 2012 am primit o plata compensatorie
- in perioada iunie 2012-ianuarie 2013 am fost in CCC
Acum, in 30 mai, voi intra din nou in CCC pentru cel de-al doilea copil.

Se va lua in calcul si acea plata compensatorie (am adeverinta eliberata de fostul angajator), chiar daca ea a fost efectuata in perioada cand eram in CCC?

Multumesc mult!
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna seara,

In data de 16.01.2013 mi-a incetat CIM in urma unui acord semnat cu angajatorul in data de 31.05.2012 (conform caruia CIM imi inceteaza la data la care mi se termina concediul de crestere copil).
Conform aceluiasi acord, la incetarea CIM trebuia sa mi se plateasca zilele de concediu neefectuate. In decembrie 2012 una dintre colegele de la HR mi-a transmis, la cerere, pe e-mail, faptul ca mai am 4 zile de CO neefectuate (respectiv trei zile din 2011 si una din 2012). Acum, mi se spune ca nu am nicio zi de concediu neefectuat, ca cele din 2011 s-au sters, conform legislatiei (evident, nu am avut posibilitatea sa le iau, fiind in CCC), iar din 2012 nu am niciuna.

Angajatorul poate fi obligat sa imi plateasca zilele respective? Mai ales ca mi-a si comunicat ca mai am zile de CO.

Multumesc mult!
Buna ziua,

Discutia a fost telefonica. Doamna cu care am vorbit nu s-a prezentat, insa s-a consultat cu colegele din birou inainte sa imi dea raspunsul. Este posibil sa nu fi inteles intrebarea, pentru ca ori era angajat nou, ori nu lucra efectiv pe indemnizatii si stimulente si nu cunostea legislatia (eu am solicitat sa vorbesc la indemnizatii crestere copil, asa cum am fost sfatuita la Primarie).

Va multumesc mult pentru raspuns. Ma bucur ca legislatia este in favoarea mea.

Voi face si o incercare de a primi in scris un raspuns. Daca voi avea succes, vi-l voi trimite si Dvs.

O zi buna!
Buna, nic_mommy,

Ai primit stimulentul de insertie in perioada cat ai fost in concediu de maternitate? Ma aflu in aceeasi situatie si as vrea sa fiu pregatita. De la Ministerul Muncii mi s-a spus ca nu se plateste, ca trebuie sa ii informez cand intru in concediu de maternitate sa mi-l suspende.

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Buna, emmy_pupu,

Ma aflu in aceeasi situatie cu tine.
Te rog frumos sa imi spui daca a fost totul in regula. Ai primit stimulent pe perioada concediului de maternitate?

Multumesc mult!