Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare - vechime in Anglia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare - vechime in Anglia

Buna seara,
Mama mea a depus cerere de pensionare acum aprox 1 an in Romania.
A adus documente de la angajatorul din Anglia prin care dovedeste vechime in munca aprox 10 luni (care ii lipseau din vechimea min in Romania).
Casa judeteana de pensii a trimis solicitare la biroul.de pensii din Anglia sa le confirme si ei faptul ca a lucrat acele 10 luni. Ei sustin ca au trimis 2 scrisori si nu au primit raspuns. Nu ne dau o copie sa incercam sa obtinem noi raspunsul (sau o copie) din Anglia si chiar ne sou ca vor inchide dosarul curand.
Ce variante avem sa obtinem o copie dupa scrisorile trimise de Casa Judeteana de Pensii?
Multumesc frumos,
Geanina
Adreasti-va institutiei din Anglia si vedeti ce va spun si acestia, dupa care in functie de raspunsul primit puteti actiona in consecinta.
Am incercam, am trimis nenumarate mesaje prin formularul de contqct de pe site, dar nu primim niciun raspuns.
Putem trimite o scrisoare, dar e greu sa le spunem ce vrem, intrucat nu avem nicio informatie de la Casa Judeteana de Pensii Teleorman, doar ca nu au primit raspuns la scrisoare, dar ca e confdential totul si nu ne pot da nicio informatie.
Vom incerca sa le scriem.
Multumesc frumos,
Geanina

Cornel Vasile a scris:

Adreasti-va institutiei din Anglia si vedeti ce va spun si acestia, dupa care in functie de raspunsul primit puteti actiona in consecinta.

Atunci sesizati CNPP sau Ministerul Muncii cu privire la aceste aspecte.
Am sesizat prin formular pe site. Vkm trimite si scrisori, sper sa ne raspunda

Cornel Vasile a scris:

Atunci sesizati CNPP sau Ministerul Muncii cu privire la aceste aspecte.

Au termen de raspuns 30/45 de zile de la data inregistrarii petitiei dvs.