avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate xculescu

Activitate xculescu

Buna seara, procurorul nu poate pune in miscare actiunea penala deoarece este necesara propunerea organului de cercetare penala?
buna seara, concediul medical pentru cresterea copilului este considerat vechime in munca/? sau contractul este suspendat si prin urmare nu se mai considera ani de munca? va multumesc
Discuție intrebare
buna seara, as vrea sa dau examen pentru grefieri si din cate am auzit trebuie sa invat mot/a/mot din coduri. as vrea sa stiu daca este adevarat ptr ca este cam mult de retinut
Răspuns la discuția mostenire
dar oare succesibilul poate veni la mostenire ptr ca este rezervatar chiar daca autorul mostenirii redacteaza un testament olograf sau autentic sau sa invoce reductiunea liberalitatilor excesive?
buna ziua, va rog un sfat in urmatoarea situatie: sotia a decedat, supravietuieste doar sotul si impreuna au 6 copii care vor sa deschida procedura succesorala doar asupra mostenirii defunctei din casa si teren). Mai exista un cec pe numele defunctei fara sa fi mentionat un imputernicit care sa ii scoata banii. Ni s/ a spus ca banii de pe cec pot fi scosi doar cu certificatul de mostenitor. Casa si terenurile sunt pe numele defunctei si al sotului supravietuitor. Putem iesii (copiii) din indiviziune doar in ce priveste partea de proprietate a defunctei?Exista o alta modalitate de a scoate acei bani de pe cec?
Răspuns la discuția intrebare
da are si martori si bonurile de la bunuri. Dar de la 1 feb obligatoriu are nevoie de un certificat de informare de la un mediator ptr k in cazul abuzului de incredere impacarea partilor inlatura raspunderea penala. va multumesc
Discuție mostenire
buna ziua, sotul supravietuitor are 2 copii,din casatorie, insa, dupa moartea sa, nu vrea sa i lase nimic ca mostenire(apatartament) unuia dintre cei doi fii pentru ca nu are un comportament cuviincios si ii adreseaza frecvent injurii. ce ar trebui sa faca?mentionez ca apartamentul este pe numele defunctului si a sotului supravietuitor.multumesc
Răspuns la discuția Preschimbare termen de judecata
Din cate stiu eu, termenul nu mai poate fi preschimbat ptr a 2 oara, desi nu este nici o prevede legala in sensul acesta.Termenul se preschimba pentru motive temeinice la cerere sau din oficiu
daca cineva face o plangere cum ca vecinul sau ii face vraji sau asemenea elucubratii#-o, plangerea se respinge sau ce se intampla?
Discuție intrebare
Buna ziua, ce as putea sa fac in urmatoarea situatie: am dat unui amic o geanta a mea cu bunuri mobile in valoare de 2000 ron ptr. a mi le transporta cu masina lui acasa la mn. A doua zi, cand trebuia sa mi returneze geanta imi spune ca nu o gaseste in masina ptr e posibil sa o fi uitat in afara masinii cand a facut ordine la bagaje. Acum nu vrea sa mi dea contravaloarea bunurilor mele pe motiv ca si eu sunt vinovata in aceasta situatie. ce as putea sa fac ? ptr ca nici pe cale amiabila nu vrea sa rezolvam problema. Multumesc