avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate diva

Activitate diva

Stie cineva, in cazul unor comunicari pe internet facute de catre un site din Romania, dar catre utilizatori din alte tari, ce lege se aplica in cazul unor litigii? Legea 365/2002 cu modificarile aduse prin legea 121/2006, sau exista si alta legislatie europeana?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Infiintare firma
Deocamdata sunt doar simple speculatii, nu se stie nimic clar. Au existat zvonuri si cu privire la microintreprinderi ca vor "disparea" de la 1 ianuarie, ceea ce nu s-a intamplat, din contra, la Registrul Comertului inca se inregistreaza, iar impozitul pe venit a scazut de la 3% la 2%.
Daca vrei microintreprindere trebuie sa angajezi in maxim 60 de zile de la constituire cel putin o persoana, nu 5.
Sfatul meu este sa mergi la Registrul comertului cu carnetul de student pentru a face dovada acestui fapt si esti scutit de taxele de constituire.
Bafta!
din cate stiu eu in astfel de cazuri de cheama in judecata primaria prin reprezentantul sau, adica primarul.Sau este posibil sa se faca adresa catre primarie care sa numeasca un tutore si sa reprezinte Statul pe durata procesului.