avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate nisara

Activitate nisara

Buna ziua,

Sunt fermier si am urm. problema: Primaria din sat a pus in posesie pasunea care era in devalmasie ( locuitorii aveau pe titlu de proprietate pasune in devalmasie) si a lasat drum de acces de 3, 5 m. Utilajele mele au 4,5 m si nu am cum sa ajung la ogoare sa infiintez culturile. Problema este ca unii si-au imprejmuit terenul ca sa-si infiinteze livada si in acest fel m-a blocat de tot. Ce ma sfatuiti sa fac? Am sesizat primaria fara niciun rezultat. Unii si-au intabulat terenul altii nu. Orice sfat este binevenit,Va multumesc! Nu stiu sa fie specificat undeva in legislatie care este latimea minima a unei cai de acces spre teren agricol.
La o licitatie imi cere

Dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform ISO 22000 sau HACCP, sau echivalent” , prin prezentarea unor certificate valabile emise de organisme de certificare acreditate sau alte probe/dovezi care confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii. Operatorii economici care nu deţin un astfel de certificat vor prezenta orice document prin care se sustine cerinta, de exemplu un certificat emis de un organism de certificare sau alte documente care probeaza in mod concludent indeplinirea cerintei: proceduri/manual de calitate, activitate procedural, etc., similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei ceritificari ISO 22000 sau HACCP, sau echivalent”.

intrebare: de unde obtin asemenea act cat mai convenabil? Licitatia este pentru vanzare CARTOFI. Multumesc!
am constituit garantia de participare la o licitatie pe Seap. Am ajuns in faza cand mi se cer documentele DUAE. Din anumite motive nu mai doresc sa castig licitatia. Ce trebuie sa fac sa nu pierd garantia de participare?
Intr-un process de succesiune am calitatea de reclamant alaturi de 5 frati ai mei. Am ajuns la al treilea termen, si cred ca va dura mult. Intrebare: Pot sa ma retrag din process, sa dau o declaratie ca nu mai vreau nimic mostenire? Va multumecs!
doresc sa vand un teren extravilan si nu am gasit client la pretul din oferta depusa la primarie, nici preemptor nici alta persoana. Cum procedez sa vand la un pret mai mic?
In cazul in care o primarie detine un teren ca domeniu privat,fara acte si il intabuleaza provizoriu ( cf. legii cadastrului actualizata) ce sanse sunt cf. legislatiei in vigoare sa il intabuleze definitiv?

(5^2) În cazul imobilelor proprietate privată a statului sau a unităților administrativ-teritoriale, intabularea se realizează în baza actelor de proprietate, iar în lipsa acestora, se poate dispune înscrierea provizorie a dreptului de proprietate în baza actelor administrative emise cu privire la imobil, în condițiile legii”.
Sunt persoana fizica si in curte am o suprafata de teren (1800 mp) care apartine primariei din sat. Consiliul Locat a hotarat, la cererea mea sa faca un schimb de teren cu mine, pentru a-mi rezolva problema terenului., Deci am Hotararea CL pentru schimb teren . Le dau la schimb o suprafata dubla de teren in alta parte. Problema este urmatoarea: am intabulat terenul primariei (cel din curtea mea) pe baza unei liste de inventariere obtinuta de la primarie, in care era si terenul cu pricina. S-a facut o intabulare provizorie , pe baza careia nu pot face schimbul la notar. Cei de la primarie nu stiu sa ma lamureasca ce trebuie facut pentru a obtine o intabulare definitiva. Va rog daca stie cineva sa ma ajute !
Ce acte sunt necesare la intabularea unei cladiri construite in 1997?






Sunt in urmatoarea situatie:

Am semnat un acord cadru pe 12 luni cu un spital pentru cartofi la 0,71 lei/kg. Licitatia a fost in luna martie 2018, cand nu stiam ca productia va fi calamitata in procent de peste 50%.Am derulat primele doua contracte subsecvente. Acum urmeaza al treilea, dar nu mai pot continua. Cartofii din productia proprie s-au terminat si sa cumpar nu gasesc decat cu 1,2 lei/kg. Cum sa procedez? In acordul cadru scrie ca pretul nu poate fi ajustat. Astept cu nerabdare raspunsul d-voastra.
Buna ziua,

trebuie sa obtin certificare ISO 9001 pentru a participa la licitatii SEAP.
Ma poate ajuta cineva , ce firma trebuie sa aleg? Sunt foarte multe si nu stiu la care sa ma opresc.