Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cale de acces spre teren agricol
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cale de acces spre teren agricol

Buna ziua,

Sunt fermier si am urm. problema: Primaria din sat a pus in posesie pasunea care era in devalmasie ( locuitorii aveau pe titlu de proprietate pasune in devalmasie) si a lasat drum de acces de 3, 5 m. Utilajele mele au 4,5 m si nu am cum sa ajung la ogoare sa infiintez culturile. Problema este ca unii si-au imprejmuit terenul ca sa-si infiinteze livada si in acest fel m-a blocat de tot. Ce ma sfatuiti sa fac? Am sesizat primaria fara niciun rezultat. Unii si-au intabulat terenul altii nu. Orice sfat este binevenit,Va multumesc! Nu stiu sa fie specificat undeva in legislatie care este latimea minima a unei cai de acces spre teren agricol.
nisara, utilizator
În opinia mea ar trebui atacata Hotărârea de Consiliu local unde s-a stabilit lățimea cailor de acces/drumurilor. Pentru anulare. Asta pentru început.
Actiune in anulare act administrativ si actiune confesorie de superficie!
Prima data faceti o cerere motivata la Primarie, poate produce efecte.