avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate kamiutz

Activitate kamiutz

Eu am un rol FOARTE important in internul firmei si stiu TOT ce se intampla!
Singurul motiv pentru care pun toate aceste intrebari este ca sa-mi apar si oamenii pe care-i am in subordine pentru ca mi-e pur si simplu mila de ei si-i apar cu toata puterea mea dar mi-am dat seama ca port o lupta de una singura!
Avem majoritatea acelasi regim dar sunt unii care sunt tratati diferit doar pentru ca seful are ceva cu ei.....chiar daca acei angajati isi fac treaba foarte bine, trebuie sa le gaseasca ceva ca sa se ia de ei!!
In regulamentul intern este un capitol care vorbeste despre hartuire sexuala ....nu este absolut deloc vorba despre asa ceva.....
pur si simplu suportam.....nu mai stim ce sa mai facem ca sa scapam de acest sef!!

Răspuns la discuția Jigniri adresate angajatilor
Chiar mi-as dori sa fac.... nu stiu cu ce ne-ar putea ajuta....trebuie sa ne strangem un numar de angajati pentru a sesiza sau este de ajuns doar unul? este confidentiala identitatea ta odata ce mergi la ITM? daca vin la sediul firmei si spun ca am primit o sesizare din partea lui "X" cu siguranta voi fi data afara....intr-un mod sau altul ma vor da afara!
Seful nostru este din alta tara si ne jigneste la tot pasul.

"sunteti facuti/nascuti doar ca sa deranjati! " ; "romani de cacat! " ; "sunteti toti niste inapoiati! " ; " tara de cacat! " ; "mai bine va bag ceva in cur decat in cap! "….etc.

Este legal?
Chiar nu putem face nimic?
Răspuns la discuția CAMERE SUPRAVEGHERE
va multumesc din suflet pentru raspuns!
Eu sunt terorizata de catre seful meu...a pus camera pe mine si:
- cum ma ridic de pe scaun intra pe usa ca un fulger si se ia de mine
- cum vreau sa ajut un coleg se ia de mine
- daca zambesc...de ce zambesc
- daca vede ca ma inteleg bine cu o colega ma muta de pe tura cu acea persoana....etc.
Zilele astea am fost chemata in biroul departamentului de HR de cartre sefa de personal si seful meu si mi-a interzis sa mai am orice fel de relatie intima cu un anumit coleg!
Avand in vedere ca nu fac absolut nimic in timpul programului de munca, are dreptul sa se bage in viata mea proprie si personala si sa-mi interzica asa ceva?
De cand decide angajatorul cu cine poti avea sau nu o relatie intima?...chiar daca este coleg!
Nu scrie nicaieri in regulamentul intern ca nu poti avea relatii cu colegii cu care lucrezi.
Trebuie sa suport asemenea umilinte din partea angajatorului ca si cum as fi o ....?

Răspuns la discuția ORE SUPLIMENTARE
Poate....dar pentru maximul de ore legale....nu pentru 60/70 de ore!!!
Este inuman sa ne oblige sa venim in fiecare sambata in birou si sa stam in fiecare seara ore peste program....nu mai putem d.p.d.v. psihic, fizic...
Este normal ca o persoana sa ajunga sa faca 60/70 ore suplimentare / luna?
Evident sunt platite ca premii ca sa nu aibe probleme dar daca denunt acest lucru la ITM si controleaza actele pot vedea ca sunt dosare pline /lunar de cereri de ore suplimentare!!!
Daca semnam ca suntem de acord sa facem ore suplimentare inseamna ca ne obligam sa venim la birou (sambata/duminica) cand ne spune seful chiar daca avem copii....probleme personale...sau de sanatate?

cu multumiri,
Ne-a fost comunicat verbal de catre sefa noastra si in scris de catre team leaderii nostri ca atunci cand este putin de munca sau deloc suntem obligati sa ne luam liber fara plata si sa plecam acasa (dar nu toti pentru ca trebuie sa acoperim serviciile cu un minim de resurse in birou) deoarece ei nu ne platesc sa stam degeaba.
De ce unii raman in birou si altii sunt obligati sa plece acasa?
Ce pot face d.p.d.v legal?
Pot denunta la ITM??
As dori sa merg la ITM sa denunt toate discriminarile pe care sefa mea le face in birou.
Cei care sunt "bine vazuti" si asa zisi "prieteni cu sefa" sunt lasati sa faca ce vor, sa intarzie, sa plece de la servici fara nici un fel de cerere sau preaviz iar cei care ii sunt sefei antipatici le face viata imposibila tratandu-i mizerabil in fata celorlalti colegi, tipand la ei, umilindu-i…etc.
"prietenii ei" -intarzieri repetate
"antipaticii" - scrisoare de avertizare pentru intarziere de 2 min
Intrebare: "Cum pot demonstra asta? Trebuie sa demonstrez intr-un fel s-au pur si simplu o denunt si se gandesc ei la tot? "
Credeti ca ne baga cineva in seama sau ne facem iluzii degeaba ca cineva poate sa ne "salveze" din aceasta situatie? :stunned:
este legal sa existe camere de supraveghere in birou fara acordul angajatilor?
Intreb asta deoarece suntem zilnic terorizati de catre sefa noastra care se uita non stop pe camere si vine la noi si tipa aproape zilnic.
Noi nu am semnat ca am fi de acord cu aceste camere de supraveghere in birou!
Precizez ca suntem un call center si nu avem contact cu publicul...si nici bani pe mana!