avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu_me

Activitate ovidiu_me

Nu trebuie imputernicire sau ceva similar prin care sa demonstrez ca masina mi-a fost data spre a iesi cu ea din tara ?
Buna ziua,

Ma intereseaza sa ies din tara cu masina fratelui.
Ce acte am nevoie pentru a nu avea probleme cu masina la vama?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Iesire din firma ca asociat!
Va multumesc pentru raspunsurile oferite.

Nu doresc ceva special, decat sa ies din firma si sa stiu sigur ca nu mai am nici o legatura cu datoriile si creditele firmei respective.
Avand in vedere ca distanta e mare, daca imputernicesc pe cineva sa ma reprezinte, ce ar trebui precizat/mentionat in imputernicire pentru ca acea persoana sa nu poata semna si alte hartii si sa fiu sigur ca va semna in favoarea iesirii mele fara responsabilitati (sa nu ma trezesc ca a semnat vreo hartie care sa ma faca pe mine dator)
Ce hartii ar trebui sa cer la sfarsitul acestei proceduri pentru a vedea ca iesirea a fost facuta cu succes ?
Buna ziua,

Sunt asociat intr-o firma cu drepturi de 50%.
Ma intereseaza sa ies din acea firma si sa termin orice legatura cu firma respectiva.
As vrea sa stiu care este procedura cea mai buna pentru a face acest lucru si pasii aferenti.

Totodata ma intereseaza sa stiu ce ar trebui sa fac pentru a fi sigur (daca se poate sa se precizeze undeva) ca nu voi avea nici o obligatie ulterioara asupra datoriilor si creditelor firmei respective inclusiv a celor care s-au semnat si de mine in timpul in care am fost asociat.
Doresc sa precizez ca celalalt asociat este deacord cu lucrurile mentionate si doreste sa preia toate responsabilitatile, datoriile, creditele asupra sa (fiind administratorul firmei si acum devenind asociat unic).

Mi s-a spus ca acest lucru nu se poate face numai intr-o zi sau 2, ca este de mers si pe la tribunal, necesitand mai multe zile.
Mi-a fost sugerata varianta prin care sa-i fac o procura notariala, pentru ca el sa semneze peste tot iesirea mea din firma.

Va rog sa ma indrumati spre calea cea mai buna de rezolvare a acestei probleme si eventual sa imi dati orice sfat/raspuns legat de cele mentionate mai sus.

Va multumesc.
Cred ca am prins ideea. Va multumesc!
Va multumesc pentru raspunsurile prompte @codulmuncii, @freeelis

@codulmuncii

Referitor la intrebarea 3)

3. Daca orele de munca se suprapun pe contractele individuale de munca atunci va trebui sa optati pentru un singur angajator, deoarece nu cred ca celalalt angajator va accepta sa va plateasca salariu insa dumneavoastra sa nu puteti sa veniti la serviciu (este discutabil, depinde si ce fel de activitate desfasurati)


Avand in vedere ca munca va fi executata fara ca vreunul din angajatori sa fie afectat, ma intereseaza sa stiu daca din punct de vedere al codului muncii este legal sa se treaca intervale care se suprapun pe contracte de munca.

@freeelis

4) Un angajator poate verifica daca un angajat are si alte contracte de munca?
Nu poate verifica, dar poate afla .


Imi puteti spune va rog la ce va referiti cand spuneti ca poate afla ?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari si as fi foarte recunoscator daca as primi un raspuns la ele in cursul acestei zile.

1) Exista un numar maxim de contracte de munca / persoana?
2) Care este numarul maxim de ore de lucru / saptamana/ persoana?
3) Este important cum se trec intervalele orare de lucru pe contractele de munca? Se pot suprapune ?
4) Un angajator poate verifica daca un angajat are si alte contracte de munca?

Va multumesc anticipat!