avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din tara cu masina fratelui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din tara cu masina fratelui

Buna ziua,

Ma intereseaza sa ies din tara cu masina fratelui.
Ce acte am nevoie pentru a nu avea probleme cu masina la vama?

Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 29 August 2013
ovidiu_me, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:32, 29 August 2013
Cele obisnuite- asigurare, talon ( sa aveti ITP valabil), eventual si cartea masinii.
Nu trebuie imputernicire sau ceva similar prin care sa demonstrez ca masina mi-a fost data spre a iesi cu ea din tara ?
Nu, nu-i intereseaza asta, in ce conditii v-a incredintat-o sau dat-o spre folosinta, daca ar fi furata, ar fi data in consemn la frontiera.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura pentru fiul meu ca imi conduce masina VIOPAUN VIOPAUN Este obligatoriu procura pentru ca fiul meu sa imi conduca masina? (vezi toată discuția)
Pot circula in ue cu un autoturism care nu e pe numele meu? nicolae1986 nicolae1986 recent am cumparat un autotorism si vreau sa merg 2 saptamani in italia ,am voie legal sa trec in alt stat daca nu e pe numele meu?am act vanzare cumparare ... (vezi toată discuția)
Salut, ma lovesc de o speta la care va solicit ajutor. vreau ... Daniel Vidoe Daniel Vidoe Salut, Ma lovesc de o speta la care va solicit ajutor. Vreau sa ies in afara Romaniei cu o masina recent achizitionata (SH) de la o alta ... (vezi toată discuția)