avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate ohiki

Activitate ohiki

Sotii stau in casa sotului unde locuieste si tatăl acestuia. Bunicul a avut cel mai mult grija de copil chiar si cand mama a fost acasa. Acest lucru piate fi confirmat de foarte multi oameni. E acest lucru un atu pentru sot.?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Ceea ce va avea in vedere instanta este interesul superior al copilului (concretizat in mentinerea cadrului socio-familial daca e posibil, avand alaturi persoana de care a dezvoltat cel mai mare atasament si care a ingrijit indeaproape de persoana lui, avand in vedere si varsta acestuia), precum si prevederile legale care sunt in sensul exercitarii in comun a autoritatii parintesti.

Asa cum am aratat si colegul anterior, relatiile extraconjugale nu arata decat o incalcare a obligatiile intre soti nu si fata de copil.

Buna ziua.
Am o intrebare pentru o cunoștință.
Sotul a fost plecat la munca in strainatate, in acest timp sotia a avut relatii extracinjugale. La intoarcere sotul a aflat, a stat de vorbă cu unul dintre amanti care i a confirmat relatia, a vazut poze compromitatoare si a jnceput scandalul. Imoreuna au un copil. Daca divorteaza mama primeste copilul? Mentionez ca situatia financiara a barbatului este foarte buna in comparație cu cea a mamei . Copilul are 3 anisori.
Mulțumesc pentru raspuns.
Buna seara!
S a aprobat legea care acorda mamelor cu mai multi copii o indemnizatie viagera?
Daca da, ce acte si unde trebuie facuta cererea pentru a beneficia de aceasta? Multumesc.
Trebuie sa fac o cerere la Judecătorie pentru autentificarea actelor de v/c sau direct se face la CF în baza contractelor?
Bună ziua. În urma cu ceva timp am găsit câteva acte, contracte de vânzare-cumpărare teren, cumpărate de bunicul meu în urma cu 50 ani. Contractele sunt datate, semnate de vanzator-cumparator, avocat și 2 martori si timbrate . Pe extrasele CF scoase apare ca ultim proprietar persoana (vanzatorul) de la care bunicul meu a cumpărat terenurile. Nu cunosc motivele pentru care nu s a făcut intabularea pe bunicul meu din ce am înțeles de la părinți era ceva legat de faptul ca pe vremea comunista dacă aveai mai multe proprietăți ți le lua statul. Întrebarea mea e următoarea. Sunt eu , ca moștenitor legal al tatălui respectiv bunicului, proprietara terenurilor? Țin sa precizez ca nu am știut de prezenta lor prin urmare nu am plătit impozit pe ele sau alte taxe. Dacă răspunsul e afirmativ care sunt pașii pe care trebuie sa ii urmez pentru ca eu sa intru în posesia lor?
Buna ziua. Am o cunostinta care are un copil cu handicap gradul 1 diagnosticat cu paralizie cerebrala dischinetica si retard mental doamna fiind angajata de multi ani ca asistent personal la Primarie si avand un salar de 969 ron. Pe langa acesti bani copilul mai beneficiaza de o suma complementara de 106 ron. Copilul are 17 ani. Mai beneficiaza si de alte drepturi? Are dreptul copilul si la indemnihzatie de invaliditate in valoare de 234 ron? ,Sau alte drepturi banesti?Multumesc
Buna ziua. Am un prieten care si a cumparat un camion vidanja si doreste sa isi deschida o firma . Cineva i a spus ca nu se mai fac PFA uri doar II. Ce acte are nevoie pentru deschiderea unei intreprinderi individuala. Multumesc.
Extrasele CF sunt de acum 3 ani. Cei din Primarie mi au spus ca cei de la CF nu aveau dreptul sa mi elibereze acele CF uri . Poate primaria interzice Cartii Funciare sa elibereze CF uri ?
Pot da Primaria in judecata dar nu vreau sa ma angajez intr un proces in care nu am sanse sa il castig, de aceea intreb. Multumesc


Buna ziua. In urma decesului parintilor mei am descoperit contracte prin care tatal meu a cumparat terenuri . Conform extraselor CF , acestea apar ca teren intravilan, curti si gradini. In urma vizitei la primarie unde am facut o cerere pentru identificarea parcelelor (la cerere am anexat contractele de vanzare cumparare, extrasele CF si cerificatul de mostenitor) am primit un raspuns in care mi se explica ca ,,cele 3 imobile se aflau la data cumpararii in extravilanul localitatii iar ulterior in urma numeroaselor solicitari ale cetatenilor primaria initiaza un proiect PUZ in vederea tribuirii unor locuri de casa. Cele 3 imobile pentru care NU TREBUIAU eliberate extrase de CF se afla in prezent in parcela PUZ cu destinatia zona de dotari si servicii publice propusa,,
Intrebarile mele sunt urmatoarele.
1 Cum poate primaria sa anuleze acele CF uri si sa spuna ca terenul a fost extravilan din moment ce ele apar ca intravilan pe CF .
2 Daca s au cuprins in PUZ de ce nu mi s a oferit in alta parte o suprafata corespunzatoare
3 Ce trebuie sa fac sa intru in posesia lor.
Multumesc
Buna ziua. In urma decesului parintilor mei am descoperit contracte prin care tatal meu a cumparat terenuri . Conform extraselor CF , acestea apar ca teren intravilan, curti si gradini. In urma vizitei la primarie unde am facut o cerere pentru identificarea parcelelor (la cerere am anexat contractele de vanzare cumparare, extrasele CF si cerificatul de mostenitor) am primit un raspuns in care mi se explica ca ,,cele 3 imobile se aflau la data cumpararii in extravilanul localitatii iar ulterior in urma numeroaselor solicitari ale cetatenilor primaria initiaza un proiect PUZ in vederea tribuirii unor locuri de casa. Cele 3 imobile pentru care NU TREBUIAU eliberate extrase de CF se afla in prezent in parcela PUZ cu destinatia zona de dotari si servicii publice propusa,,
Intrebarile mele sunt urmatoarele.
1 Cum poate primaria sa anuleze acele CF uri si sa spuna ca terenul a fost extravilan din moment ce ele apar ca intravilan pe CF .
2 Daca s au cuprins in PUZ de ce nu mi s a oferit in alta parte o suprafata corespunzatoare
3 Ce trebuie sa fac sa intru in posesia lor.
Multumesc