avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate ovy79ro

Activitate ovy79ro

Buna seara.

Am un SRL infiintat in ianuarie 2013. Astazi am fost la Administratia Financiara a sectorului de care apartin, stiind ca trebuie sa depun in termen de 30 de zile de la infiintarea societatii declaratia de inregistrare fiscala 010. Doamna de la ghiseu mi-a spus ca acum nu se mai depun aceste declaratii deoarece se transmit de la Registrul Comertului. Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, daca intr-adevar asa este, sau doamna de la ghiseu nu stie ce spune. Maine ar fi ultima zi de depunere, in caz contrat stiu ca se prescriu amenzi pentru nedepunerea acestei declaratii. Daca intr-adevar nu se mai depune declaratia, pe baza carui document pot dovedi eu ca sunt sau nu platitor de TVA? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția certificat de inregistrare
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Astazi am ridicat certificatul de inregistrare al firmei nou infiintate insa am o nelamurire: pe certificat la activitate principala a fost trecuta activitatea secundara din actul constitutiv. Ca sa fiu mai exact: in actul constitutiv sunt trecute urmatoarele: activitate principala - 4791; activitate secundara - 4652. Pe certificat sunt trecute urmatoarele: activitate principala - 4652 (adica activitatea secundara din actul constitutiv). E corect asa? Asa trebuie trecut pe certificatul de inregistrare al firmei sau a fost trecut gresit?

Multumesc anticipat.